| ssstef99 a întrebat:

Daca cumpar un produs din china de 200$ tva-ul de 40-50 de $ unde il platesc se i-a odata de pe card sau la posta il platesc?
si taxele vamale sunt in pretul TVA-ului sau cum sunt?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

TVA si taxele vamale sunt taxe separate si trebuie platite ambele.
Intereseaza-te la unitatea vamala din judetul tau, cred ca TVA il poti plati la trezoreria statului iar taxa vamala la respectiva unitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Uneori chinezii nu declara in declaratia vamala adevarata valoarea a pachetului, ci pun inadins suma mai mica sa nu platesti taxe de import si TVA, de aceea eu spun sa ai rabdare pana soseste pachetul, ca s-ar putea sa nu platesti nimic.
Daca totusi ei au declarat suma corecta a pachetului si trebuie sa platesti vama si tva (sunt 2 lucruri diferite), atunci cand soseste pachetul in vama romana, vei primii acasa o instiintare sa mergi sa ridici pachetul de la o anume adresa. Acolo va trebuii sa platesti TVA si taxele, care sunt in functie de marfa importata.

| mihai69 a răspuns:

TVA și taxe vamale vei plăti la poștă, înainte să iei pachetul. Taxele vamale sunt calculate conform tarifului vamal, TVA conform Codului Fiscal în vigoare.