| Lorry1999 a întrebat:

Hey aș vrea sa imi comand ceva de pe site-ul Victoria's secret.
Metoda de plata e cu cardul?
Fundița

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Da, este cu cardul, dar ai grijă la condițiile de plată! De asemenea, fiți atentă la mărimea comandată! Consultați un tabel cu măsuri, măsurați-vă cu atenție dimensiunile și apoi comandați! Altfel, riscați să aruncați banii pe geam!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai normal ca e cu cardul. Doar nu o sa fie ramburs

| CarcotasulVesel a răspuns:

Http://www.google.com/search?q=Victoria%27s+Secret+"Romania"
daca nu merge link-ul de mai sus, incearca:
https://goo.gl/m8hdtQ
nu stiu de ce, dar bot-ul TPU taie "Romania" din link :((

cica, ca o sa deschida magazin in RO, asa ca, curand o sa iti mearga si fara card
insa pana nu e magazin in RO nu ai cum sa platesti, decat cu card, pretul de transport fiind destul de mare ca sa vina din strainezia, ei nu or sa riste!

| REMiXDJ a răspuns:

Mai poti astepta daca esti fata desteapta.Anul acesta dupa luna iulie Victoria Secret v-a deschide un magazin mare in Romania. Daca esti din Bucuresti aici va fi magazinul: Băneasa Shopping City.Cand branduri mari deschid magazine noi in alte tari, la deschidere sunt promotii de produse ieftine si de calitate ca sa atraga clientii - produse care vor fi in promotii ieftine si bune sunt de la haine, incaltaminte, accesorii (bijuterii, ceasuri, etc.) pana la parfumuri, genti si rochii speciale.Deci, incepand cu launa iulie treci din cand in cand prin zona Băneasa Shopping City si spioneaza zona si o sa puna sigur si anunt oficial cu data inaugurarii-deschiderii.Bani sa ai la tine pentru ca vei face o afacere - produselevor avea toate preturi reduse cu 50% ca sa atraga clientela apoi dupa 1 luna vor creste la pretul normal de piata. Unii asta fac in Bucuresti - vaneaza deschidera de noi magazile ale firmelor mari si de renume si au de castigat. Sfatul meu acesta este - strange bani si fii pe faza.Ce ti-a spus amicul Romeo78 in raspuns este corect, plus ca poti sa ai si alte surprize cu expedierea packetului - jegurile dde la vama care sunt niste excroci cu firme private legale care lucreaza ca seviciu vamal pun taxe vamale aberante daca nu stii.Eu am patit-o.Un prieten din Germania mi-a trimis un telefon scump produs in China si jegosii de la vama din Baneasa vroiau 200 dollari taxe vamale.Pachetul cu telefonul a fost trimis si prin curier special cu taxe platite to. Jegosii vroiau 200 usd.Le-am cerut sa imi arate unde scrie asta si daca sunt autorizati sa puna taxe.Am facut cearta mare cu ei si mi-am dat seama ca sunt niste mafioti care sunt sustinuti sa faca asta de alti golani sus pusi.Am refuzat pachetu, i-am facut foto cun arata si foto dupa toate datele si am trimis la minister la directia vamala sa mi se dea explicatii.In legea vamala scrie clar: ai voi sa primeste fara sa platesti taxe vamale un telefon indiferent de model sau de pret.Acest lucru este valabil la orice produs electric, electronic de tip calculator, telefon, tableta, televizor, masina de spalat, cuptor cu microunde, etc.Vama este zero pentru o singura bucata daca primesti pe persoana fizica. Daca primesti pe firma sau sunt de la 2 bucati de acelasi fel se plateste vama.Panaramele de la acea firma de vama de la Baneasa mi-au motivat ca evaluarea lor a telefonului este de 6.000 ron adica e un telefon scump si ca peste nu stiu ce suma trebuie sa platesc vama.Le-am cerut sa imi arate unde e publicat acest tarif in Monitorul Oficial al Romaniei si stii raspunsul cred = abureli si vrajeli made in Romania.Pachetul s-a dus inapoi si le-am tras-o si eu.Prietenul meu din Germania mi-a trimis telefonul bagat in alt aparat intr-o punga de plastic cu pernute - a bagat telefonul intr-un radio din acela care e cu MP3 si memory stick.A gasit un radio mai marisor unde era loc mai mult inauntru si in punga cu pernute de aer alaturi de telefon mi-a pus si un lant de aur de cateva zeci de grame.Pachetul cu acel radio a venit in vamas tot la rapandulele alea de la Baneasa si nu am platit nimic - curierul a venit direct acasa si am semnat de primire.Bineinteles, paketul a fost desfacut (se vedea ca s-a umblat in el) si fraierii negasind nimic de vamuit nu au avut ce face.In pachet pe langa radio mai era o pereche de pantofi din piele, un tricou, un blug smecher, un CD cu muzica si o felicitare cum ca ar fi ziua mea.Eu i-am spus prietenului meu sa faca asta si le-am tras-o la fraierii de la vama. Puteau sa faca si proba la radio ca functina iar daca al zgaltiau nu suna nimic suspect in el - prietenul meu a stiut sa fixexe bine inauntru punga din platic cu telefonul si lantul de aur.Deci, intai sa te interesezi si daca la ce primesti prin kolet de afara platesti vama.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru REMiXDJ):

Daca tot vreti sa spunetio povesti din astea dramatice si fantastice macar informeaza te un pic inainte.

Daca prietenul ala al tau ti a trimis chestii din germani ce treaba au taxele vamale in cadrul UE?
Stii ca taxele vamale pentru produsele importate din afara UE sunt reglementate de Uniunea Europeana si nu iti calculeaza "jegosii" de la vama preturile.
Si serios, daca faci manareli din astea chiar le zici pe net sa te lauzi ca faci evaziune fiscala?