| daneil_9270 a întrebat:

ziceti-mi si mie va rog unde gasesc rozariu alb cu pietricele din astea din lemn? am cautat in tot bucurestiul si n-am gasit... tin sa precizez ca sunt ortodox

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La biserica.

| daneil_9270 explică:

Am fost la 12 biserici din Bucuresti si n-am gasit...imi poti zice tu o biserica? multumesc.

| timoteimonahul a răspuns:

In Biserica ortodoxa rozariului nu ii este recunoscuta utilitatea ca obiect liturgic drept pentru care nu il vei gasi in nici-o Biserica ortodoxa. Exista in schimb metaniile care sunt utilizate de unii credinciosi ce practica rugaciunea mintii si care ii ajuta pe acestia sa tina mai usor o numaratoare a acestor rugaciuni. De asemenea utilizarea acestor metanii nu este din punct de vedere liturgic obligatorie sau ca facand parte din randuiala de rugaciune a mirenilor fiind utilizate cu precadere de catre cinul monahal. Pace si bucurie!