| ReignForest a întrebat:

Acum câteva zile mama mi-a spus că a aflat de la servici că dau imi place la poze indecente.Am văzut la altcineva ca apare acolo la acasa acele postari publice.La jurnal de activitati aparea acolo acele poze la care s-a dat like desi nu am fost eu.Am intrat pe aceea poză ca să dau nu-mi place și acolo era profilul unui arab Am blocat și am șters tot de la jurnal de activități însă am contul dezactivat deoarece părinți nu mă cred Ce să fac? E virus sau hack?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ti-ai dat parola cuiva de incredere, prieten sau coleg, inseamna ca acel cineva ti-a facut asta.
In plus, parola nu o dai niciodata nimanui, pentru ca poate trimite in numele tau lucruri urate si toata lumea te invinovateste pe tine, cum ai patit tu acum.
Deci, schimba parola, pune ceva cu cifre si litere, dar noteaza-o undeva unde sa stii doar tu de ea, altfel risti ca contul sa-ti fie folosit si de altii prieteni sau colegi.
Niciodata sa nu pui parola de fata cu prietenii tai, roaga-i sa intoarca capul sau sa se intoarca cu spatele, chiar daca sunt de incredere, tot nu-i bine!
Uneori este atat de simplu sa spargi cuiva parola, pentru ca folosesc numele cuiva drag, sau a animalutului preferat si prietenii il cunosc si-i sparg contul.
De aceea trebuie folosit ceva ce numai tu stii.
Poti sa pui de exemplu "Ma1234ma5678mia" si atunci este o parola compexa pe care nu ti-o poate sparge nimeni, se poate si mai complex de atat dar esti tu prea mic sa o tii minte.
Parolele trebuiesc schimbate tot la 6-12 luni, ca nimeni sa nu ti ele poata afla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai folosit un generator de like-uri atunci ala trebuie sa fie vinovat.

Bula
| Bula a răspuns:

De curioasa ce esti, ai intrat pe ceva "interesant" de pe Facebook, iar in momentul urmator (cand ai dat share sa vezi continutul) ti s-au si furat datele personale din cont,
Cel mai des se fura lista de prieteni, unde se trimit tot felul de bazaconii in numele tau.
La asemenea incercari poate ajuta un antivirus dedicat (cum este si AVG), dar si atentia ta.
Este bine sa-ti schimbi parola si sa te deconectezi de pe Fb dupa ce l-ai folosit.

Daca apar postari indecente in numele tau, poti raporta respectivele postari, iar adminii vor neutraliza atacul.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Poate fi atat un virus, cat si o alta persoana care ti-a accesat contul.

In primul rand, te sfatuim sa discuti cu parintii tai si sa incerci sa le recastigi increderea - explica-le ca nu tu ai accesat acel continut si arata-le prin fapte ca pot sa aiba incredere in tine (respecta regulile impuse de ei, ajuta-i cu diverse lucruri prin casa etc.).

Mai mult decat atat, ia in considerare sfaturile de aici pentru a te asigura ca datele si contul tau sunt in siguranta - http://oradenet.salvaticopiii.ro/......eni-contul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant, eu nu am intrat ani pe cont, si am gasit ca as fi dat Like la tot felul de pagini care sunt pe lista "le detest" (paginile apartinand unor persoane faimoase verificate importante). A fost ciudat, ca n-aveam de ce sa le dau eu Like lor pe Facebook. De fapt anii aceia i-am petrecut fiind intr-un fel de razboi cu "compania lor". Avand si 2 conturi, si pe unul dintre ele, nu foloseam aplicatiile alea cu tot felul de teste, jocuri cu prietenii.
Cand folosesti o aplicatie pe Facebook iti cere sa permiti accesul la contul tau, si unele sunt de hack-eri, care se folosesc de contul tau. Elimini aplicatia si apoi schimbi parola.
Alta cauza mai poate fi si cand intri pe unele siteuri si te loghezi cu contul de Facebook.