| Ghiordi a întrebat:

Am internet pe persoana fizica de la UPC si am ip static, cum as putea sa fac sa mi se schimbe ip-ul?
Raspunsul de la UPC este :
" Buna,

Ip-ul nu este static.Clientilor cu abonament pe persoana fizica nu beneficiaza de ip static.
IP-ul, cum spuneam, se schimba aleator la un interval de timp.

Multumesc,

Patricia "

Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| KillaNoFilla a răspuns:

Scrie pe google, free vpn
incearca pana gasesti unul bun
verifici ip-ul pe google, whats my ip

10 răspunsuri:
| KillaNoFilla a răspuns:

Foloseste vpnuri

| Ghiordi explică (pentru KillaNoFilla):

Detaliaza te rog big grin

| cristimihailov a răspuns:

In mod normal, cand te conectezi la internet, pentru retele mari, ai un server de dhcp (care iti da ip-ul).

In general acesta ti-l da dupa valoarea MAC-ului (sunt si alte optiuni, dupa username, etc, dar practica asta e comuna si poate ai noroc).

Te-as sfatui sa iti notezi undeva mac-ul routerului si sa il schimbi si apoi sa restartezi.

Poate ai noroc. Fa o incercare.

E corect sa spuna ca din cand in cand se schimba. Dar la intervale de ani, cand inlocuiesc serverul, mai fac curat, restarteaza echipamentele, etc.

| Ghiordi explică (pentru cristimihailov):

Nu stiu sa fac acest lucru.
Un tutorial ceva?

| cristimihailov a răspuns (pentru Ghiordi):

Intri in pagina de setup a routerului si cauti pe acolo schimbarea MAC-ului.

In principiu majoritatea dupa 2012 au aceasta optiune.

| Ghiordi explică (pentru cristimihailov):

Am conect box de la Upc dar in setari nu am gasit nimic de acest gen.

| cristimihailov a răspuns (pentru Ghiordi):

Imi pare rau. Nu cunosc acest device.
Iti explicam teoria din spate.
Potu schimba acest router, connect box, cu un altul de la vreun prieten? Sa vezi daca merge daca schimbi routerul.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Niciun furnizor de internet (ex. UPC, RDS) nu ofera IP static pentru persoane fizice. Raspunsul pe care l-ai primit este corect. IP-ul se schimba la n anumit interval sau la fiecare resetare a computerului /a retelei de internet.

| Ghiordi explică (pentru Ora de net):

Nu se schimba ipul nici dupa restart pc sau modem...

Am rezolvat cu vpn

| Ghiordi explică (pentru Ora de net):

Nu se reseteaza la fiecare reset de pc/modem/placa retea... etc... am acelasi ip de aproape 1 an de zile.