| Furnicuta000 a întrebat:

Am primit mai devreme un mail cu titlul "52**** este codul tău de conectare la Facebook" si nu inteleg de ce ca nu am solicitat nimic de genul. Iar daca e cumva vreo smecherie cum ar putea avea ei accees la contul meu doar cu un cod de 6 cifre?

Iar in continutul mail-ului scria
"Salut, A****!
Poţi introduce acest cod pentru a te conecta la Facebook:

52****
Dacă nu ai încercat să te conectezi, anunţă-ne.

Dar chiar parea ca e trimis de Facebook

Răspuns Câştigător
| DeeYa7 a răspuns:

Buna. Este o alerta de securitate. Spre exemplu, eu mi-am activat "autentificare cu doi factori", si de fiecare data cand ma conectez de pe alt dispozitiv sau de pe un site de pe care nu am fost conectata inainte, primesc un cod pe numarul de telefon, altfel nu ma pot conecta.
Iar ceea ce tu ai primit, e o alerta pentru ca cineva s-a conectat pe contul tau de pe alt telefon sau ma rog, pc. Ti-as sugera sa iti activezi si tu din setari - securitate - autentificare cu doi pasi/factori. Asa nu iti poate intra nimeni pe cont fara aprobarea ta chiar daca iti stie parola.

24 răspunsuri:
| Tekashi69 a răspuns:

Daca ai Facebook-ul dezactivat momentan, cineva care iti stie mail-ul si parola de la contul de Facebook a incercat sa intre pe contul tau si tu automat ai primit acel mail cu codul. Nu poate intra direct pe contul tau fara acel cod (in cazul in care contul e dezactivat).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relaxează-te, ori ai băgat parola greșit și ei îți trimit instant așa ceva ori ai adresa de email la public și a încercat cineva sa se conecteze cu ea

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Pai de asta zic, nu am incercat sa fac absolut nimic, sunt conectata pe telefon de foarte mult timp si nu mi-a cerut sa bag parola sau ceva happy

Si nu am nimic la public, toate informatiile din sectiunea "despre" sunt setate sa le vad doar eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Poate a fost un fan de-al tau

| Furnicuta000 explică (pentru Tekashi69):

Aa nu cred ca e vorba despre asta. Cum am spus si mai sus, am ramas conectata mereu pe telefon si de pe alt dispozitiv nu m-am mai conectat de cateva luni cred.

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Ehh sau poate doar o eroare? Nu stiu sa am vreun fan laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Și eu am primit așa ceva, doar că eu îmi uit parola des.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am primit astfel de emailuri, se mai fac și greșeli în sistemul lor. Partea interesata ca eu am primit email, dar nu am primit sms pentru ca am activat și verificarea prin cod sms. Totuși poți sa te uiți și în lista dispozitivelor conectate, iar dacă vezi ceva suspect sa deconectezi sesiunea. Și parola ar trebui sa o schimbi și ceva securitate în plus cu sms pe telefon e mai sigur. Și parola aia sa fie și ea ceva mai solida... Eu am o parola cu 200 de caractere din cuvinte, și cifre și "!?", e un dezastru parola mea de Facebook.

| flixbuster a răspuns:

Iti zic chiar ei nene: "Dacă nu ai încercat să te conectezi, anunţă-ne.".

Cineva incearca sa iti intre in cont si aceasta este protectia FB: iti trimit un cod pe mail-ul cu care te-ai inregistrat la ei. Asta inseamna ca desi ala iti stie parola (si contul) nu poate intra fara acel cod.

Schimba-ti de urgenta parola de FB si zi mersi ca FB te-au protejat.

| Furnicuta000 explică (pentru flixbuster):

Ma indoiesc ca imi stie cineva parola

| MihaelaDart a răspuns:

Daca te-ai conectat de pe alt dispozitiv si nu te pe calculator, Facebook te anunta te notifica cine s-a conectat. Daca nu ai fost tu, inseamna ca ai avut un "prieten" curios de a se conecta pe Facebook-ul tau si nestiind parola ta ai primit notificarea respectiva.

| Ora de net a răspuns:

Salut,

Dacă ai activată opțiunea de securitate cu autentificare în doi pași, Facebook oferă două opțiuni de a trimite codul, prin SMS sau prin aplicații terțe. Asta înseamnă că, pentru a te conecta, Facebook îți cere atât parola cât și acel cod primit prin mesaj pe telefon sau în aplicația respectiva. Fără introducerea corectă atât a parolei cât și a codului, nu te poți conecta.

În prezent, Facebook nu menționează că ar trimite acel cod prin email. Dacă ai observat că e posibil ca acel email să nu fie de la Facebook, chiar dacă seamănă foarte mult, îți recomand să nu accesezi link-urile din acel mail sau să descarci fișiere atașate.

Poți citi aici despre autentificarea în doi pași și să verifici în setările spre care te direcționează articolul (le găsești și mai jos în acest mesaj), dacă ai activată această opțiune. https://www.facebook.com/help/148233965247823

Dacă accesezi de pe un calculator pagina ta de Facebook, iar din bara principală din partea de sus a paginii, unde apare și Numele, Acasă, Creează, intri în meniu (triunghiul din partea dreaptă) -> Setări -> Securitate și conectare, găsești atât secțiunea cu "Folosește autentificarea cu doi factori" cât și "Unde te-ai conectat" unde vei vedea toate dispozitivele de pe care te-ai conectat. Dacă este vreunul pe care nu îl recunoști, apasă pe cele trei puncte din dreapta lui și "Deconectează-te".

Dacă ai suspiciunea că cineva a încercat să îți acceseze contul îți poți schimba parola la Facebook și la Email.

| Mosotti a răspuns:

Oricum aia de la FB stiu tot, chiar si pasurile (in baza de date cu userii pot vedea si parola necriptata la o adica), deci nu e problema sa intre fara sa ai habar, iar daca intra, nu vei afla, vorba colegilor, poate cineva iti stie mailul de pe care ai facut contul si a cerut o schimbare de parola ca sa iti intre, adica ma refer la unu de "rand", nu admini si moderatori, ca aia.fac ce vor, multi s-au trezit suspendati aiurea. Schmba mailul, parola, si rezolvi problema.

Daca nu te poti conecta fara sa bagi codul, e de la FB clar, dar si asa daca nu, bagi codul si intri, apoi schimbi ce am spus, si ai scapat, ca sa nu mai poata repeta ala care a intrat, e vreun cunoscut precis. Uneori li se mai scoala la moderatori sa-ti ceara control pur si simplu, sa reconfirmi ca esti persoana aia, altfel nu mai intri.

| Furnicuta000 explică (pentru Mosotti):

Pai de asta cred ca nici nu e ok sa vorbim lucruri importante pe mess ca aia de la Facebook vad tot (bine, nu e cazul meu ca nu sunt persoana importanta laughing ), mai sigur cica ar fi whatsapp-ul.

| Mosotti a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cam asa ceva. Bine, ca nu prea conteaza, si daca vede ce, ca nu vb secrete de stat aici. Si pe whatsapp la fel, acolo e mult mai sigur ca nu-s moderatori, nu sunt dar am auzit cazuri cand unii nu mai pot folosi whatapp pe nr lor, chiar mi se pare ca se plangea unul pe undeva pe forumuri, dar nu stia ce a facut. Pot vedea pe Facebook desi n u stiu la care vede, ca din sute de milioane de utilizatori e aiurea, insa avem si romani moderatori, nu stiu cum au ajuns asa, s-a zis ca de la niste usere s-a zis ceva pozitiv de nu stiu ce politician, si au fost sterse acele usere, deci romanii le-au sters. Eu vb orice oriunde.

| Furnicuta000 explică (pentru Mosotti):

Dar nu inteleg ceva, acum ceva timp mi-a trimis cineva pe mess o filmare cu un copil maltratat pe care o gasise pe Facebook, era ceva odios. Si dupa asta i s-a inchis contul iar in locul mesajului ei scria "continut indisponibil momentan". Deci cineva vede mesajele de genul care sunt trimise pe mess sau au ei un filtru ceva de le depisteaza?

| Mosotti a răspuns (pentru Furnicuta000):

Normal, se numesc moderatori de continut si sunt angajati pe bani majoritatea in canada, si exact asta fac, scot clipurile odioase, e un fel de dictatura mascata. Munca lor e istovitoare, in cateva secunde trebuie sa decida care clip ramane si care nu, sunt platiti cam prost, si multi ies cu traume psihice din job, dar na, au acceptat conditiile la inceput, nu-s altii de vina. Filtru nu prea are cum fi, caci nici un soft nu poate sti ce e odios sau nu, de aia exista si captcha, sa scrii tu ce vezi literele alea, ca, automat nu merge. Daca pune si imagini e mai grav. Scrie pe net despre ei.

Deci niste unii se mai si joaca si mai si abuzeaza. Daca te loghezi mai rar, atunci apare controlul sa vada daca mai esti tu, eu ma loghez mereu si nu am avut astfel de problema inca, sa trimita cod si altele. Sa se uite, daca vor sa vada cum zic cum fac clatite sau cum le pun acolo, sa se uite, e timpul lor, nu al meu. Intimitatea e o iluzie pe net de cele mai multe ori. Si pe telefon, tu ce parere ai? Nu sti ca se inregistreaza conforbirile la toti? Si daca zici ceva neinregula, se sesizeaza baietii, mi se pare ca pastreaza 6 luni, nu stiu, ca si la net, daca vine politia la firma de net, aia sunt obligati sa le arate pe unde ai umblat si ce ai facut pe net. Pe ala de ce l-a blocat pe whatsapp de omu nu stia ce facuse?! Deci, dar conteaza sa nu ne deranjeze si atat. Eu daca vb cum mi-am tras-o ieri, nu ma deranjeaza ca vad aia.

| Iote a răspuns:

Iti spun eu, indiferent de presupunerile de mai sus.
Cineva ori si-a facut cont nou, ori a uitat parola, si a avut nevoie de acel cod de verificare. Dar a gresit numarul de telefon cand l-a introdus. Si asa a ajuns la tine. Nu te panica. Eventual poti face cum spun ei: "Dacă nu ai încercat să te conectezi, anunţă-ne."

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Mosotti):

De unde stii lucrurile astea?

| Mosotti a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

De unde, eu sunt forumist de fel, a fost o pasiune, ma mai ocupam de forumuri, structura manageriala, nu vin aici si forumu sa fie pentru mine secundar, este una din activitatile mele principale, aici nu am avut nici o treaba, dar pe altele, stiu organizarea, ce trebuie sa faci la un forum, instalare, configurare, nu exista sa nu ai moderatori, super moderatori, admin! Nu merge! Nici pe tinder, Instagram, Facebook, nici nu trebuie sa cauti ca sa stii ca exista.
Am vrut sa fac forum dar era prea mare bataie de cap, acum vreo 10 ani. Eu nu stau pe forumuri doar pentru socializare ci si pentru partea tehnica.
Fara astia este haos total! Si unii mai abuzeaza de nesimtiti, rai, invidiosi, isi varsa frustrarile pe useri. Peste tot exista cel putin unul care face asta, sau aproape peste tot, exista un loc unde din 87 de mods, super mods si admin, unul e rau de tot, am avut batalii cu el cel putin o luna acolo pe nedrept el ma ameninta.

Si pe FB, te suspenda aiurea unii si nici motivu nu-l da, spre deosebire de pe forumuri unde ai motiv si durata suspendarii. Si pe FB nu expira suspendul contului, adios, pa.
Ai nev de moderatori pe diverse arii (zone) iar unu nu poate modera pe alta arie, ci doar la el, deci acoperi mai multe segmente ca sa ai control mai bun, pui si niste super moderatori care modereaza peste tot ce le mai scapa la mods, si sa-i supravegheze pe aia sau sanctiuni, si adminul sau adminii care-s sefii.
Dar cum sunt mana in mana, nu se sanctioneaza cei care fac rau, uneori.

Plus ca daca dai pe net ai sa gasesti si tu despre moderatorii de continut FB cumva, ei au datoria sa stearga orice filmulet de groaza, de ex sa arati doamne fereste cum taie cineva capul cuiva, sau altele, la secunda trebuie sa ia decizii, sunt platiti si majoritatea sunt in canada, nu sunt moca ca pe forumuri adica ca modereaza de placere fara bani.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Mosotti):

Da, am cautat si eu acum. Mersi de info!

| Mosotti a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ai gasit?

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Mosotti):

Da, chiar nu stiam lucrurile astea.

| Mosotti a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Acuma sti, e bine sa cunosti smecheriile ca sa stii ce si cum uneori. De exemplu o colega de forum de aici s-a trezit cu userul ca nu ii mai mergea pe Facebook, mi se pare ca ii ceruse telefonul, nr pe care nu-l mai avea, si zicea ca pe acel cont avea 5000 de urmaritori, si eu am intrebat-o "si de ce conteaza atata aia? Fa-ti altul", nu a mai raspuns.

Acuma nu stiu de ce i-a cerut telefonul dar oricum astia care bat la ochi trezesc suspiciuni. Te trezesti la un moment dat ca-ti cere nr de tel sa te verifice, sau datele personale, dar e posibil ca si daca ai tel sa iti ceara datele, mie mi s-a intamplat, cica sa confirmi ca esti acea persoana, desi m-am inscris cu mail-ul si era de ajuns sa trimita un cod de verificare.
Pentru ca 5000 de urmaritori iti freaca resursele serverului sa se tot plimbe aia dupa tine pe unde te duci, si asta inutil de fapt.
Acuma eu am doar 10-15 prieteni si vad ca nu mi-a mai cerut nimic, pe celalalt mi-a cerut desi nu aveam nici unul, ciudat.

Deci sa fi pregatita in caz de orice, sa nu te miri. Ca e automat de la ei, ca se baga un moderator cand cere verificare, sau suspend primesti, orice ar fi, nu se poate rezolva, facem alt cont si gata daca ne suspenda. Sa pastrezi mail sau tel pe care ai facut contul in caz de cerere de verificare.