| Deliaioanaaaat a întrebat:

Buna, am intrat pe Instagram azi și îmi cere cod de securitate. Din păcate nu mai am cartela cu Nr de tel și nici adresa de e-mail nu o mai am. Ce pot face?.

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Salut,

Procesul de verificare poate dura de la câteva zile până la câteva săptămâni. Dacă ai trimis poza cu codul primit recent, îți recomand să mai aștepți și poate vei primi un răspuns.

Dacă în schimb nu primești niciun răspuns în perioada următoare poți încerca să-ți recuperezi adresa de email de pe care îți făcusei contul de Instagram. Yahoo și Google îți oferă următoarele variante:
1. Îți trimit un cod prin telefon – poate la mailul respectiv ai pus un număr de telefon la care încă mai ai acces.
2. Email alternativ – atunci când ți-ai făcut contul poate ai trecut un alt email de-al tău sau a unei alte persoane. Ei îți pot trimite un cod pe acel email, presupunând că ai acces la acea adresă de mail.
3. Întrebare secretă – stabilită de tine cel mai probabil când ai creat contul. Se va afișa întrebarea aleasă de tine și va trebui să dai același răspuns pe care l-ai setat inițial.

În plus, este posibil ca dacă te-ai logat în trecut cu acea adresă de email sau contul de Instagram de pe calculator, parola și emailul să fie salvate în browser. De exemplu, în Chrome, în partea din dreapta sus dai click pe profil (literă sau poză) -> Parole și poți vedea ce parole sunt salvate, implicit username-ul aferent acelor conturi.

În viitor îți recomand ca în momentul în care îți schimbi o adresă de email sau numărul de telefon să intri la setările conturilor care sunt create cu acea adresă sau număr de telefon și să actualizezi informațiile, tocmai pentru a evita situațiile ca aceasta.

Sper să reușești să-ți recuperezi contul.

2 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Adio atunci, alt cont. e imposibil sa nu mai ai numarul de telefon sau emailul. recupereaza emailul. Sau du-te la compania de telefonie sa recuperezi numarul. Desi imi suna ca ai vrea sa dai hack unui cont mie.

| Deliaioanaaaat explică (pentru Emazio):

Nu vreau sa sparg niciun cont. Am luat legătura cu cei de la insta și am primit un cod pe care sa îl scriu pe o hârtie și să îmi fac poza cu fața mea și acel cod. Am făcut asta dar din păcate încă nu am primit un răspuns... A fost trimisă poza către Facebook. Poate dura mai mult până rezolva problema cred