| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca e sigur Avast Antivirus pentru laptop? L-as instala dar mi-e frica sa nu imi umple laptopul de virusi.

Răspuns Câştigător
| Clorox a răspuns:

Nu, nu o sa se intample nimic, este foarte bun, din contra, cand detecteaza un virus extrem de periculos iti pune PC-ul in carantina si intra in BIOS si iti scaneaza tot, sau ceva de gen...winking

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca update-urile se fac la zi si depinde pe ce site-uri sigure umbli, nu te vei umple de virusi. Eu pe acest antivirus il folosesc si nu am avut niciodata probleme.

| Petripetri a răspuns:

Avastul este printre cele mai bune eu am pe toate calculatoarele din firma

| LupinRemusSnape a răspuns:

E cel mai bun. happy

| RigbyBarosanul a răspuns:

Nu e sigur
BitDefender este cel mai bun!

| darrio2007 a răspuns:

Daca el este program antivirus cum sa-ti umple laptopul de virusi? Te auzi ce gandesti? Este foarte bun. Recunosc, eu nu-l folosesc. Am BitDefender.

| Ora de net a răspuns:

Buna Maria,

Pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi updateaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe linkuri necunoscute, nu instala programe in care nu ai incredere sau care vin din partea unor straini. Nu instala programe antivirus descarcate de pe torente - foloseste doar siturile oficiale.

Din pacate, majoritatea programelor piratate, gasite pe torente, pot contine malware si virusi. Asa ca, ai mare grija daca folosesti torentele, pentru ca, pe langa faptul ca aceasta practica este una ilegala, ea iti poate afecta si buna functionarea a computerului.

| TheCoolMouseK a răspuns:

Cel mai bun e BitDefender, dar costa.

| Carjoi_Cata_1989 a răspuns:

Buna, Avast este foarte bun si iti recomand, este foarte sigur, foarte stabil si isi face treaba, iar faptul ca este si free totul e in folosul clientului.