| IngerasulMicut a întrebat:

De la un timp imi tot este frica ca laptopul sa nu aiba virusi sau ceva. Tot am impresia ca se va infecta de virusi si se va strica sad Cum pot sa scap de aceasta frica? Funda!

P.S Am antivirus dar tot imi e frica...

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Nu îți fă probleme, că nu are ce sa ți se întâmple. Eu am instalat în trecut tot felul de hack-uri pentru anumite jocuri și tot nu mi-au furat datele sau chestii de genul. La o fata nu are ce sa ii se întâmple pe laptop mai ales că are antivirus, nu are ce sa ii se întâmple pentru că nu descărca hack-uri. În cazul tău, aplicațiile pentru fundaluri animate îți pot virusa rău laptopul, în rest cam nimic. Mai ales, dacă nu ai poze sau videoclipuri pe laptop, nu ai de ce să îți faci probleme. Îți recomand să scanezi laptopul cu antivirusul (scanare completă) când simți că ai viruși. Dacă ai firewall-ul pornit și antivirusul permanent pornit pe task, nu are ce sa ți se întâmple. Am un sfat : nu descărca fișiere cu extensia ".exe" dubioase. De preferat ar fi să nu ai două antivirusuri, deoarece pot apărea conflicte între ele. Dacă ți-ar fi frică să umbli pe internet, poți folosi VPN-ul. În rest, cam atât am să îți zic. Baftă cu lupta contra virușilorwinking!

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Frica aceasta este data de o problema la cap denumita anxietate.
Daca nu intri pe pagini ce contin pornache, nu navighezi de pe internet codecuri, executabile la intamplare, daca stai doar pe siteuri securizate cum ar fi Youtube (exemplu) nu ai cum sa ai virusi.

Pentru siguranta ta:
Instalezi un antivirus si il tii cu updateuri la zi
Instalezi un antimalware si il tii cu updateuri la zi
Iti creezi o rutina securizata cum am spus mai sus fara descarcari si navigari de pe siteuri obscure
Si nu in ultimul rand inveti sa setezi si sa folosesti extensii ale browserului pe care-l utilizezi (pentru mozilla recomand Noscript, Https everywhere etc)

| GabiDumitrescu a răspuns:

La psihiatru!

| N0xEterniS a răspuns:

Simplu. Nu descarca si rula nimic, decat daca esti sigur.
De stricat, nu are cum, ce ai putea lua ca virus, nu-ti ataca hardware ci doar la nivel de software si chiar daca sa spunem iti scapa vreunul, reinstalezi windows'ul si e ca nou.
Deci inca o data repet, nu descarca nimic, daca nu esti sigur.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Va fi totul ok, nu te stresa! De acord cu utilizatorul N0xEterniS

Răspuns utilizator avertizat
| AmiPlaceFortnaight a răspuns:

Pur si simplu, nu te Mai gandi.Un pc nu se umple random de virusi

| ReTaRdEdCat a răspuns:

Daca vrei sa te joci vreo ceva, inainte sa rulezi programul, poti sa intri pe site-ul https://www.virustotal.com/gui/home/upload. Poti sa pui fisiere descarcate si link-uri ca le testeze mai multe antivirusuri. Sa nu deschizi/instalezi fisiere de la email-uri necunoscute. Dar daca vrei sa dormi mai bine la noapte poti sa lasi antivirusul, noaptea, sa scaneze calculatorul complet.