| Andreeeaaashshhwhwhwhq a întrebat:

Buna seara, am o dilema. Doresc sa achizitionez un Huawei p10 lite SH. Are factura, garantie 2 ani la Vodafone. Telefonul este in tipla si are full box,si este liber de retea. Vreau sa mi dati niste sfaturi,pentru ca Imei-ul de pe telefonul pe care vreau sa-l cumpar,nu corespunde cu imei-ul aceluias telefon testat de Buhnici. Nu ma judecati, nu ma descurc la telefoane sau specificati

2 răspunsuri:
| tanchist1234 a răspuns:

Din cate stiu imei-ul este unic pentru orice telefon

| Ora de net a răspuns:

Buna, Andreea,

Codul IMEI este un cod unic pe care il are fiecare telefon, asemanator cu codul CNP in cazul persoanelor. Este normal ca 2 coduri IMEI sa nu corespunda intre ele.

In ceea ce priveste achizitionarea telefonului, avand in vedere ca este la mana a doua, asigura-te ca faci o verificare amanuntita a acestuia inainte de a te decide. Totodata, daca il cumperi pe acesta printr-un website de anunturi (ex. olx) poti cere ca livrare cu verificare (ca tu sa inspectezi continutul coletului inainte de a-l lua de la curier).