| Termo7 a întrebat:

Doresc sa cumpar un telefon de pe olx, acesta a fost cumparat de la Vodafone, liber de retea, inca in garantie, vanzatorul ofera si factura de cand l-a cumparat si zice ca a platit cash. Intrebarea mea este: exista posibilitatea sa apara probleme cu Vodafone sau de a fi blocat?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Intreabă-l pe vânzător sau ai și făcut-o deja?

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde, ce fel de telefon este!
Daca e iPhone, poate fi bocat in iCloud - In acest caz nu poti face cu el mai nimic, nu merita sa-l cumperi (doar pentru piese, in afara de placa de baza, care trebuie schimbat cu totul).
Daca e pe Android, atunci il poti incerca cu o cartela SIM de la Orange, Digi sau alta retea. Telefoanele libere merg si pe alta retea, fara probleme.

| Termo7 explică (pentru Bula):

Da, este iPhone. Dar urmeaza sa ma intalnesc cu vanzatorul si verific toate detaliile tehnice la momentul ala. Problema momentan este sa nu fie telefon cumparat pe abonament

| Bula a răspuns (pentru Termo7):

Noteaza datele de buletin si nr de telefon a vanzatorului.
Daca nu le da, atunci nu cumpara!

Răspuns utilizator avertizat
| nukeyly a răspuns:

Cere copie factura si intreaba apoi direct la Vodafone.