| anonim_4396 a întrebat:

am primit acest mesaj pe messenger si vreau sa stiu daca e adevarat sau fake.
(561) 932-5713. Bună ziua, sunt Francisco López, director al Messenger. Acest mesaj este destinat să informeze toți utilizatorii noștri că avem doar 530 de conturi rămase și serverele noastre au fost recent foarte ocupate. Prin urmare, solicităm ajutor pentru a rezolva această problemă. Avem nevoie ca utilizatorii activi să trimită acest mesaj fiecărei persoane din lista lor de contacte pentru a confirma utilizatorii activi pe care îi folosesc. Dacă nu trimiteți acest mesaj tuturor contactelor dvs., contul dvs. va rămâne inactiv, ducând la pierderea tuturor contactelor dvs. Simbolul actualizării automate a telefonului dvs. SmartPhone va apărea odată cu transmiterea acestui mesaj. Telefonul smartphone va fi actualizat în 24 de ore, va avea un design nou, o culoare nouă pentru pisică și pictograma sa va schimba de la verde la albastru. Veți trece la rata de plată dacă nu sunteți utilizator frecvent. Logo-ul devine roșu pentru a indica faptul că sunteți utilizator frecvent. Mâine încep să încarce mesaje la 0, 37 cenți. Trimiteți acest mesaj către mai mult de 25 de persoane din contactele dvs. și va fi gratuit pe viață. Uită-te la ea și mingea mică va deveni albastră, fă-o, vom vedea! Confirmarea ☑® Trimiteți-le tuturor persoanelor de contact, astfel încât aplicația să fie actualizată ✅ Messenger vă oferă 3000 MB de Internet și 25.00 BsF de credit. Trimiteți acest mesaj la 25 de persoane de contact și verificați dacă soldul dvs. va include apeluri gratuite prin Internet și va fi gratuit pe toată durata vieții dacă trimiteți acest mesaj la 35 de persoane care vă vor fi activate.

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

EVIDENT ca e fake, nici nu imi dau seama de ce ai dubii
intai cere ajutor iar apoi te ameninta, ca sa nu mai vorbim ca nici un sistem din lume nu o sa iti ceara in NICI UN CAZ sa trimiti mesaje la toti prietenii, NICIODATA, DE NICI UN FEL, DELOC

in plus daca intrii pe link SIGUR o sa iti phoota telefonul, mai ales ca si asta descrie (o sa iti schimbe icoane si lucruri pe care nu le poate face decat dupa ce iti resofteaza telefonul sau ceva de genul asta) deci daca intrii pe link s-ar putea sa nu iti mai mearga telefonul, DELOC, am mai auzit de virusi care rooteaza telefonul si apoi resofteaza tot, inclusiv zone care apoi nu mai pot fi scoase decat schimband placa de baza a telefonului (acum nu sunt 100% sigur ca se poate, doar am auzit de asa ceva)

11 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Este fake. Apare și în alte limbi, există articole pe net despre escrocheria asta
https://www.ricksdailytips.com/active-messenger-user-hoax/
https://www.cronicipebune.ro/la-ce-mai-pun-botul-romanii/

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Abureli.
Nu ai vazut ca a mai circulat și in urma cu trei ani pe Messenger?
http://www.facebook.com/help/community/question/?id=1007942782622323

| Necunoscutu92 a răspuns:

Eu nu am primit așa ceva eu cred că este vorba de o păcăleală mare fiind că messenger are o grămadă de servere și poate cumpăra multe ei au o grămadă de bani și își permit să își ia mai multe plus că acel Francisco Lopez e muzician (mai jos găsești linkul lui de Wiki)și nu are legătură cu messenger
https://www.google.com/......ps?/search

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cit de inapt intelectual poti fi sa pui botul la asa ceva? Era suficient sa cauti pe Google acest Francisco Lopez. Pina acolo, daca citeai mesajul si nu exista sa nu te prinzi ca trebuie' sa fii prea prost ca sa crezi asa ceva.

| Frank51 a răspuns:

Vezi, daca nu ar fi prosti pe pamant, nu ne puteam diferentia, scuze ca a picat la intrebarea ta, vorbesc in general. happy

| ibaal a răspuns:

Vrajeliwinking

| Țoglă a răspuns:

Fals, nu deschide niciun link.

Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare propozitie este falsa, dar laolalta ai de a face cu un malware ("virus") de toata frumusetea, care-ti va transmite toate datele personale stocate pe telefon.
Daca nu ma crezi, intreaba pe Bill Gates, daca-ti plateste macar 1MB de internet sau 1 minut de convorbire telefonica. laughing

| sierra1 a răspuns:

Nu e fake, e spam

| cfrtobias a răspuns:

E fake de era real aparea notificare direct de la Facebook nu de la prietenii tai care cred orice prostii inventate de la altii

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Acest mesaj nu este unul real. Serviciile Facebook și Messenger sunt gratuite - aceștia nu vor cere bani pentru utilizarea lor.