| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Am vrut sa printez niste bancnote de 10 si 20 euro pentru un proiect la scoala despre cum folosim noi banii si s-au printat pe jumatate cu un link "www.rulesforuse.org".
Chiar nu pot imprima nicio bancnota?

Răspuns Câştigător
| Macovei_Lucian_1996 a răspuns:

Nu se supără nimeni dacă sunt imprimate pe jumătate sau cu SPECIMEN scris diagonal pe ele, pentru că legislația în vigoare nu lasă să se imprime bancnote, 1:1, dar poți să fotocopiezi niște bancnote sau să iei de pe google images https://banknotesoftheworld.files.wordpress.com/2012/06/euro_notes3.jpg

1 răspuns:
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Cel mai probabil s-au imprimat asa pentru ca poza pe care ai gasit-o avea "watermark" - o modalitate de protectie a documentelor oficiale tocmai pentru a impiedica duplicarea lor neautorizata sau falsificarea.

Suntem convinsi ca si imprimate in acest fel vor functiona la fel de bine pentru proiect. happy