| Ema123456 a întrebat:

Bună vă multumesc pentru sfaturile voastre!
Cum pot să îmi securitez contul de Facebook mai bine?
Fundă

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna Ema,

Odata ce o poza sau o informatie este postata pe Facebook sau trimisa altcuiva, acel continut scapa de sub controlul nostru. Poza poate fi preluata de oricare dintre prietenii din lista si salvata pe un alt computer, postata pe un alt website sau chiar modificata si, mai apoi, va fi mult mai greu de indepartat. De aceea te incurajam sa ai grija de datele personale, sa nu adaugi persoane straine in lista ta de prieteni (chiar sa-ti cureti lista de persoane necunoscute) si sa folosesti setarile de siguranta pentru a-ti mentine profilul privat:
1. Mergi pe orice pagina de Facebook in coltul din dreapta sus. Vei avea acolo o sageata pe care apesi, ca mai apoi sa dai click pe Settings.
2. Ti se va deschide pagina setarilor. In partea din stanga vei avea un meniu care contine mai multe optiuni. Poti sa alegi cum interactionezi cu ceilalti, sa iti administrezi aplicatiile, taggurile, etc. Te invitam sa faci asta alegand din meniu Privacy si Security.
3. Pentru fiecare continut de pe Facebook ai 3 optiuni:
• Everyone – oricine poate vedea respectivul continut (nerecomandat)
• Friends of friends – prietenii prietenilor tai pot vedea continutul (noi nu recomandam sa o folosesti pentru ca pe Facebook este la moda sa ai foarte multi prieteni si poti ajunge sa impartasesti informatia cu foarte multe persoane pe care nu le cunosti ex: daca tu ai 200 de prieteni si fiecare din prietenii tai au si ei 200 de prieteni atunci 200 x 200 = 40 000 de persoane vor putea vedea ce postezi)
• Friends – doar prietenii tai pot vedea informatia (aceasta este cea mai recomandata optiune, luand aminte bineinteles faptul ca trebuie sa ai grija pe cine adaugi in lista ta)
• Only me – Doar tu poti vedea continutul.
Folosind aceste optiuni poti alege cum sa iti personalizezi setarile
4. Ca sa iti setezi optiunile pentru cum pot vedea ceilalti profilul tau mergi la profil si vei avea un buton in dreapta pe Cover Photo Update Info. Din nou vei avea mai multe submeniuri cu optiunile Public, Friends, Only Me.
5. Pentru a vizualiza schimbarile facute mergi la profilul tau si vei avea tot in dreapta pe Cover Photo optiunea View as. Aceasta optiune iti permite sa vezi cum se vede Public profilul tau, cat si cum il vad anumite persoane din lista ta.
6. Atunci cand cineva te deranjeaza sau iti trimite mesaje nedorite pe Facebook foloseste butonul de Unfriend si cel de Report/Block pe care il vei gasi in partea din dreapta a profilului acestei persoane - pe Cover Photo - pentru a o impiedica sa iti mai trimita mesaje si sa aiba acces la profilul tau.
7. Nu uita ca in dreptul fiecarui continut de pe Facebook ai un buton de raportare

De asemenea, este bine sa iti securizezi conturile precum adresele de email setandu-ti o intrebare de siguranta, un email alternativ sau numarul de telefon ca sa iti poti recupera contul in cazul in care acesta este compromis. Acelasi lucru il poti face si pentru contul de Facebook. Mergi in coltul din dreapta sus, da click pe sageata si acceseaza Settings, mai apoi mergi la lista din partea stanga a ecranului si alege Security. Vei gasi acolo optiunile oferite pentru a-ti securiza contul.

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Iti pui o parola cat mai complicata care sa contina atat letere cifre cat si semne precum @#$. Si nu dezvalui nimanui acea parola. Daca faci asta ai practic un cont impenetrabil. Nu o sa stea niciun hacker sa caute parola contului tau daca nu cumva nu esti ceva celebritate. Si nici atunci.

| doctorandus a răspuns:

O parola de cel putin 30 de caractere, de ex. labunicadinpadureamfuratprunesimure.

Poti activa controlul logarii prin telefon, atat ca asta poate costa bani.

| darrio2007 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Si peste vreo doua luni vine pe aici si spune ca a uitat-o.

| CuriousStuff a răspuns (pentru darrio2007):

Sa o scrie pe o hartie si sa o poarte dupa ea mereu, cu ocazia asta sa puna si PIN-ul de la card pe o hartiuta si sa lipeasca hartiuta pe card, sa nu uite PIN-ul... happy
Sunt password managers unde poti sa-ti scrii toate parolele si sa pui o singura parola la manager pe care sa o ti minte, dar eu nu prea am incredere in ele...