| ClaudiaStef a întrebat:

Cum ascund profilul Facebook al fetiței mele, să nu mai poată primi cereri de la prietenii prietenilor?

3 răspunsuri:
| sorinake a răspuns:

Setari - Confidentialitate
Iar acolo apare "Cine îţi poate trimite cereri de prietenie?" insa ai doar doua optiuni din pacate:
1. toata lumea
2. prietenii prietenilor

Nu exista momentan o astfel de optiune.

Poate te ajuta totusi catusi de putin mai jos acolo ai Cine de poate cauta. Selecteaza "doar prieteni" si la motoare de cautare "Nu".

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu există opțiunea care să respingă din start cererile de prietenie.
Ceea ce vrei tu... e posibil, doar dacă îi ștergi pe toți din lista ei de prieteni. Dacă crezi că "Friend Requests" reprezintă un pericol pentru ea, învaț-o să nu dea accept oricui.

| Ora de net a răspuns:

Buna, Claudia,

Din pacate, din punct de vedere tehnic, nu se poate face acest lucru. Recomandarea noastra este sa discuti deschis cu fetita ta si sa-i explici pericolele la care se poate expune daca accepta in lista ei persoane necunoscute. Mai multe sfaturi despre cum poti initia o discutie cu ea gasesti aici http://oradenet.salvaticopiii.ro/docs/Parenting_in_era_digitala.pdf, iar daca ai intrebari suplimentare ne poti contacta la ajutor@oradenet.ro