| Dolores214 a întrebat:

Cum pot sa văd dacă un cont Facebook este fake sau pozele sunt reala ce mi le trimite funda

10 răspunsuri:
| geopotter a răspuns:

Nu cred ca poti

| Andrey550 a răspuns:

Nu ai cum sa verifici doar sa iti dai seama, cred ca ai capacitatea in a-ti da seama ca e fake sau nu! Bafta!

| Ioana6905 a răspuns:

Pai te uiti la data inscrieri ca sa vezi daca e facut recent si daca pozele difera.

| Ștefan_Munteanu_1996 a răspuns:

Nu poti

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu e nici un cont fake si nici pozele nu sunt fake,trucate poate, dar autentice!
Acum ca persoana cu care vorbesti nu e ceea din spatele pozelor, e cu totul altceva!
Daca vrei sa verifici, dai cerere sa va vedeti si sa va auziti.
Daca refuza si vine cu scuze penibile, ascunde ceva!
Daca e vorba de o fata, posibil sa fie una urata cu poze trucate si nu da web de frica sa nu-i cada proteza pe tastatura!

| ziftode a răspuns:

Presupun ca, asta e exact ce te doare pe tine, insa e si dovada ca nu se poate:

copii sunt agatati pe Facebook de catre predatori sexuali care se folosesc de conturi "fake", daca ar exista o solutie de verificare a acelor conturi atunci nu ar mai exista problema asta, DELOC!

| RoCkKiD a răspuns:

Poti face o "smecherie" ca sa iti faci o idee. Pune-te sa descarci cateva poze dupa care du-te la google la functia de cautare imagini, acolo poti uploada o poza ca sa iti zica daca se mai gaseste pe internet.

Daca prin rezultate vezi ca poza respectiva mai exista si pe alte profile..probabil e un profil fake.

| Lioana a răspuns:

Prin apel video. Facebook ofera aceasta optiune. Daca va logati prin telefon, laptop sau PC cu camera web atasata puteti sa va vedeti unul pe altul.

| Ora de net a răspuns:

Buna, Florin,

Din pacate, persoanele pe care le intalnim online sau pe retelele sociale sunt, in fond, niste persoane necunoscute. Oricat am comunica cu ele, noi nu putem stii sigur daca ele spun adevarul, nu putem stii ce intentii au si nu putem fi siguri daca se ascund in spatele unui profil fals sau nu. Orice poza, profil sau filmare video poate fi trucata. De aceea noi consideram ca e bine sa fii foarte precaut atunci cand vorbesti cu astfel de persoane straine - nu da date personale, nu trimite poze cu tine si in niciun caz nu merge sa te intalnesti cu astfel de persoane.

| Pal_Daniela_1974 a răspuns:

Matt Zeller