| Biancaalone a întrebat:

Hei TUP. Am nevoie de ajutor. E un cont fake pe facebook si vreau sa demonstrez ca e fake. Imi puteti lasa aici id vostru de mess ca sa va pot contacta sa va dau pozele? Poate ma puteti ajuta la identificarea persoanei. Multumesc!

5 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

La identificarea persoanei nu vei putea sa o afli. Facebook-ul din motive de securitate si pentru a nu crea probleme utilizatorilor sai sau alte conflicte, au facut sa nu ii poti afla mai multe detalii despre un profil de facebook, doar cat persoana respectiva a scris informatii despre ea, cum ar fi localitatea/orasul, data nasterii, unde lucreaza, mai multe detalii si asa mai departe. Dar nu poate fi identificata persoana din spatele profilului.

In caz ca a postat poze cu tine, cele care le ai si tu pe profilul tau de facebook si se da drept tu, poti sa raportezi profilul si ei in cateva zile vor trece pe profilul raportat si vor sterge profilul posibil fals, definitiv.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Stii, poti sa cauti o imagine pe google. Te duci in "Google imagini", iar in dreapta e un aparat foto, apasa-l.

| pufulescu a răspuns:

Trimite prin mesaj privat aici pe TPU numele acelui cont, cui se ofera sa te ajute, si impreuna il vom raporta ca fiind fake si va fi inchis. Sa recunoasca cineva persoana respectiva mi se pare aproape imposibil.

| pufulescu a răspuns (pentru Biancaalone):

L-am raportat ca avand nume fals, mai mult nu pot sa fac. Ca sa raportez ca e al altei persoane decat cea din poze, trebuie sa trimit mesaj persoanei careia ii apartin pozele, deci tie. Or sa verifice daca esti chiar tu, nu stiu daca iti convine sa le dai date personale celor de la facebook.