| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa te feresti de virusi daca cei care fac virusii isi testeaza virusii pe antivirus sa vada daca il vede sau nu?

4 răspunsuri:
| noob a răspuns:

Nu mai intri la filme deocheate

| SADNESSMACHINE a răspuns:

winking Nu este neaparat de filme, cum a zis domnu de dinainte, poti lua virusi de pe orice site, de pe facebook, google, orice aplicatie care deschide site-uri. Insa te poti uita si dupa numele site. urilor. daca de exemplu acestea au un nume dubios sau ciudat nu intra pe ele.Dar daca ai un antivirus va trebui sa te anunte si sa te scoata imediat de pe un site care are virusi, daca esti pe calculator in schimb, te ajuta daca iti apare in partea de jos a ecranului o avertizare a antivirusului ca acel site contine virusi, de obicei virusii nu se instaleaza in 2 sec, cat iti ia sa inchizi pagina, dar ai putea imediat dupa aceea sa stergi acea pagina din istoric. Sper sa ti-am fost de ajutoor. Fii atent

| DryIce a răspuns:

Cum te feresti? ai grija ce downloadezi si ce sticuri si dvd bagi in pc sa nu fie virusate. Iar pe net e mai complicat, eu tot zic da nimeni nu ma asculta, siteurile redirectioneaza prin ads la siteuri phishing ce instaleaza adon-uri automat fara sa te intrebe, acele adons downloadeaza virusi. Sa nu se instaleze adon-uri trebuie filtrate porturile placii de retea prin firewall. Fa un scan rapid la porturile deschise cu nmap si vei vedea ce prost stai cu securitatea. Si eu am fost surprins, credeam ca doar port 80 http am deschis, cand colo erau o gramada. Toate porturile deschise sunt ferestre pentru virusi. Uite lista https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_TCP_and_UDP_port_numbers

| Anonimul95t a răspuns:

Ai grija ce descarci. Si ce emal deschizi îți recomand sa folosești si malwarebytes