| vladvlad23 a întrebat:

Deci am o intrebare, am un antivirus nou si am vazut ca nu sterge virusii ci ii pune in carantina, acum vreau sa va intreb, daca adun mai multi virusi in carantina (si asa am vreo 20) ce se intampla cu ei daca schimb antivirusul ?

Răspuns Câştigător
| Liviucu a răspuns:

El ii tine blocati iar daca stergi antivirusul se vor sterge si ei. Poti insa sa-i stergi si asa fara sa iti dezinstalezi softul pentru protectia calculatorului tau.

2 răspunsuri:
| florin752010 a răspuns:

Ce antivirus aveai tu ala nou?
Orice antivirus, atunci cand gaseste virus, il izoleaza in carantina. Daca de ex. ai un fisier important, il virusezi, iar antivirusul ti-l sterge? Nu te pisi pe el de antivirus ca nu-i bun de nimc? Un antivirus are rolul sa-ti gaseasca infectia si sa o izoleze, apoi decizia este a ta daca stergi acel fisier infectat, ori il tii in carantine pentru ca in continuare sa-l poti folosi fara riscuri. Orice fisier infectat, cand este in carantina, nu are cum sa-ti infecteze si PC-ul. Dar poate acel virus este o alarma falsa...ca toti, dar absolut toti antivirusii genereaza si alarme false. Deci daca el este o alarma falsa, si antivirusul ala bun al tau il sterge? iar te pisi pe el de antivirus ca nu-i bun de nimic. Asa, daca tu stii ca este curat, antivirusul te anunta, iar tu il pui ca fiind fisier de incredere, si data viitoare nu ti-l mai gaseste ca virus. Nu te lua dupa toti idiotii si asteapta mai multe raspunsuri concludente pentru a lua o decizie.

| deeadeea17 a răspuns:

Instaleazati un alt antivirus si vei scapa de ei eu îți recomand antivirusul avast eu pe acela îl folosesc si nu am probleme.