| Alexandru675i3 a întrebat:

Daca intru pe o retea wifi pe diverse site-uri se poate vedea pe ce am intrat eu si cine a intrat? Aceeasi intrebare si prin date mobile. Pot afla ai mei pe ce am intrat daca se duc la magazine cu reteaua respectiva? Daca da se vede si ce am vorbit?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Furnizorii de internet si de mobil tin anumite loguri. Se poate cere un desfasurator al telefoanelor la care ai sunat, insa ce situri ai consultat nu va fi dezvaluit decat cu mandat (si doar in cazul in care providerul tine astfel de loguri, ca s-ar putea sa nu tina). Conform legilor Big Brother providerii trebuie sa tina evidenta a ce numar ai sunat si cui ai trimis e-mail, dar cand se aplica legile astea, cand sunt declarate neconstitutionale, asa ca e un fel de haos in privinta asta.

| darrio2007 a răspuns:

Din cate stiu, nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai calm nu afla ca te-ai uitat la pornaciuni.

| DryIce a răspuns:

Dude. Aia se numeste sniffing si e o parte din hacking. Care sunt sansele sa intri pe un wifi evil twin happy ai idee cat e de greu sa faci sniffing? Asa pur si simplu ar putea vedea isp-ul daca ii zice politia sau ceva. Da ce faci trafic de droguri? Daca da fol, oseste si tu vpn encription si asa nu te prinde nimeni...un timp laughing esti prea paranoic. Relax ca nu e chiar asa plin de hackeri in tara asta cum crezi tu si cu atat mai putin parintii tai nu sunt hackeri. lol rolling on the floor

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Foarte bine ca folosesti wifi de la magazine si nu al tau de acasa. E mai sigur asa. Daca faci si chestii ilegale uitate sa nu fie camere de supraveghere pe langa magazine unde te amplasezi tu happy da nu cred ca faci tu chestii ilegalewinking daca faceai nu postai intrebari din astea pe siteul asta

| Eugen_Eugen_1997 a răspuns:

Prin retele wifi se poate vedea pe ce site-uri ai intrat sau chiar ce date ai furnizat (eg : parole, numere de telefon, etc.) iar partea cu retelele mobile nu prea. Adica furnizorii de telefonie si retele mobile tin asta destul de ascuns de ochii lumii. Dar stai linistit ca daca mama ta se duce nimeni nu o sa caute prin computere pentru asta. Dar datele alea exista undeva happy

| Ora de net a răspuns:

Buna Alexandru,

Cineva poate vedea ce situri ai accesat prin reteaua wifi doar daca este setat dispozitivul dinainte sa inregistreze astfel de detalii.

In privinta telefonului mobil, parintii tai pot vedea lista de apeluri, dar nu ce ai discutat prin mesagerie sau la telefon si nici ce situri ai accesat.

Speram ca ti-am fost de ajutor. Daca mai ai intrebari, nu ezita sa ne scrii.