| KoJo07 a întrebat:

Daca un site are inainte de link pus lacatul inchis(connection is secure) site-ul respectiv e 100% safe?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E securizat dar nimic nu e perfect

| raz0000001 a răspuns (pentru sierra1):

Corect

| Sami4041 a răspuns:

E securizat dar orice site are o portiță de scăpare pe unde se poate sparge

| KoJo07 explică (pentru sierra1):

Ma refer daca e sigur pentru vizitatori

| raz0000001 a răspuns (pentru KoJo07):

Este, dar tot poti fii fraierit daca nu esti atent.

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu. Nimic nu e 100% safe.

| sierra1 a răspuns:

E safe. Nu te vânează nimeni

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Nu e o garantie. Let's Encrypt da certificate SSL pe de-a moaca (fara verificare).

Singurul lucru pe care-l spune lacatelul: conexiunea catre server e cifrata, in rest nu spune nimic daca proprietarul e escroc sau nu.

| sierra1 a răspuns:

Da dragă, spuneam mai sus : "E securizat dar nimic nu e perfect"

| Ora de net a răspuns:

Bună,

Acel lacăt despre care vorbești este o dovadă a faptului că situl are o certificare SSL, adică mai exact, conexiunea dintre ceea ce faci tu pe website și server este una securizată, o conexiune pe care nu o pot accesa alții. Acest lucru nu înseamnă, în schimb, că informațiile de pe site sunt adevărate sau conținutul este unul de calitate.