| anonim_4396 a întrebat:

Se poate ca sa ti se afle locatia exacta daca cineva iti cunoaste adresa de email, facebookul, ai intrat pe diverse siteuri, ori telefonul mobil? Daca ai whatsapp, adaugi un nou contact, iar acela sa aiba si el whatsapp, poate sa vada ca tu l-ai cautat (sper sa intelegeti)? Stiu ca am citit undeva ca daca conversezi pe whatsapp sau Facebook cu cineva, poate sa "vada" exact locul din care ii trimiti mesajul. Este adevarat?

Răspuns Câştigător
| 2P a răspuns:

Da, tu daca imi trimiti mie un e-mail acum iti spun exact in ce oras esti, iar cu inca cateva click-uri iti aflu si locatia serverului
Deci nu locatia exacta a locuintei tale, dar zona in care stai, pentru ca firul tau de internet nu poate fi legat la 5 kilometrii de calculator! trebuie sa treaca printr-un router care functioneaza pe IP, IP care mie mi-l arata in e-mailul care mi-l trimiti. Intra pe link-ul de mai jos si ai sa vezi ca iti arata adresa Ip si Locatia
http://www.ip-tracker.org/locator/ip-lookup.php

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru 2P):

Deci dupa IP, mai pe scurt? Ai putea sa imi raspunzi si la cele legate de whats app, Facebook, nr tel, iti dau funda

| OldSoul a răspuns:

Da, dar nu este tocmai exacta locatia, de exemplu vede orasul, dar nu si strada.
Cam asta e peste tot, daca esti pe telefon ar trebui sa poti scapa de aceasta problema daca dezactivezi localizare. Pe PC e ceva mai greu, deoarece ai nevoie de un program care sa-ti ascunda IP-ul.

| 2P a răspuns (pentru anonim_4396):

Whats app nu folosesc iar dupa numarul de telefon nu se poate, dar dupa Facebook DA se poate! Prin command prompt, un utilitar integrat in windows pot vedea ce conexiuni am in momentu ala la internet. cu ce ip-uri, Inchid orice aplicatie in momentul respectiv si iti dau tie un mesaj pe Facebook gen Ce faci? si cand imi raspunzi imi va aparea in command prompt ip-ul tau si la fel pot sa aflu locatia ta aproximativa

| Gian a răspuns:

Nu nu se poate decat daca ii trimiti tu locatia prin mesaj altfel nu.
Inainte da se putea daca vorbeai pe whatsapp sau Facebook si aveai locatia pornita dar acum nu se mai poate. Iar dupa email doar daca ai iPhone iti intra pe icloud si e o aplicatie numita "gaseste-mi telefonul" dar daca e alt model decat iphone si nu are si parola de la icloud sau nu esti direct conectata nu se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru 2P):

Imi zice ca sunt din Satu Mare, am intrat si pe Whatismyip si la fel, dar nu sunt, oare de ce? Iar acolo la google, jos, dupa ce caut ceva imi arata Beius, Oradea straight face

| 2P a răspuns (pentru Gian):

Gian, se poate si dupa ymail, deschizi mailul si sus in dreapta ai functia more/View Raw Message. acolo iti arata si Ip-ul expeditorului, Iar cu Facebook-ul intra un run scrie cmd, dai enter si in fereastra aia neagra scrie netstat -n, dai un enter si vezi cu ochii tai laughing Nuti trebuie niciun Iphone

| Ora de net a răspuns:

Buna Alina,

O persoana nu poate sa-ti afle locatia doar stiind adresa ta de email sau Facebook-ul tau. Singurul mod in care ti-o poate afla este daca tu o impartasesti cu ea (prin optiunea Share Location pe care o ai pe Facebook Messenger si WhatsApp) sau daca ai locatia activata din telefon pentru respectivele aplicatii (situatie in care va aparea in fereastra de chat "Sent from Bucuresti" spre exemplu sau pe Facebook "Posted from Craiova").

In ceea ce priveste IP-ul, nimeni, cu exceptia furnizorului tau de internet sau a Politiei nu poate afla locatia ta exacta doar folosind IP-ul.

| claudiaclauclau a răspuns (pentru 2P):

Buna, cum aș putea lua legătură cu tine? big grin Dacă am acces la e-mailul și FB unei persoane, cum aș putea sa aflu locația? Am încercat câteva metode dar cred ca are selectat în telefon sa nu se poată "citi" locația. Mă poți ajuta? Mulțumesc