| roby223 a întrebat:

De vreo 2 ore primesc in continuare de la google(cred) acest mesaj pe telefon...
"53738 Your verification code is 54226"
Oare ce vrea sa insemne asta?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Inseamna ca cineva are parola de la contul Google si vrea sa intre pe el, dar nu poate fara codul ala. As zice sa o schimbi repede.

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic. Șterge.

| qScooByDoo a răspuns:

Cineva incearca sa ti reseteze parola de la cont dar cat nu au acces la telefonul tau nu trebuie sa ti faci griji.

| Catrice a răspuns:

...ori ala a băgat greșit numărul.

| roby223 explică (pentru Wr3nch):

Am schimbat-o si inca primesc mesajul ala

| CIaudiu a răspuns:

Cineva ti-a aflat datele de logare de la un cont, nu stiu care, iar ca sa se logheze are nevoie de acel cod. Probabil ai 2FA sau sistemul a detectat ca fiind o incercare de logare suspecta si astfel i-a cerut un cod de verificare.
I-ai dat degeaba funda acelui user, se vede ca habar nu are ce spune. Nu e de la niciun cont google notificarea/mesajul. Mesajele de la google pentru codul de verificare este fix asa:
"G-xxxxxx este codul de verificare Google." iar mesajul este trimis de Google.

| roby223 explică (pentru CIaudiu):

Mulțumesc pentru clarificare, oricum s-a calmat idiotul...

| cfrtobias a răspuns:

Dar ceva link in mesaj n-ai sau ceva? doar "53738 Your verification code is 54226"

| roby223 explică (pentru cfrtobias):

Nici un link ....doar asa

| cfrtobias a răspuns (pentru roby223):

M-am uitat la aplicatii cand venea mesaj si arata si link, si cum o zis si pacatosulClaudiu mesaje vin asa Mesajele de la google pentru codul de verificare este fix asa:
"G-xxxxxx este codul de verificare Google." iar mesajul este trimis de Google, chiar azi mi-am bagat numarul inainte sa vad mesaj si asa e cum o zis el; probabil e ceva mesaj fake si o uitat sa il faca complet sau ceva...

| roby223 explică (pentru cfrtobias):

Tim de vreo 2-3 ore mi-a venit mesajul ala intruna ...acum s-a calmat

| cfrtobias a răspuns (pentru roby223):

Poate scanezi si telefon de virusi, daca n-ai facut asta cumva, cu mai multe antivirusuri, sa fii sigur ca e bine totul

| GPA a răspuns:

Înseamnă că cineva îți cunoaște datele de autentificare, adică adresa de mail și parola.
Nu trebuie să-ți faci griji, din moment ce primești mesajul pe telefonul înseamnă că ai doi factori de securitate (A2F sau 2FA) setat din contul de Google. Ești în siguranță, deocamdată. Ceea ce nu te sfătuiesc să faci niciodată și chiar îți recomand de îndată să-ți ștergi numărul de telefon și opțiunea de recuperare a parolei prin intermediul numărului de telefon din contul Google. Validarea 2FA prin numărul de telefon este, de asemenea, riscantă, pentru că, cartelele SIM pot fi clonate. Sunt cazuri de inginerie socială în care hoții se dau drept titularul contului, având datele din contract și o copie a unui card de identitate (buletin) a victimei și-și pot emite singuri cartelele SIM.

Cea mai sigură metodă de autentificare în doi factori este printr-un alt cont de mail sau prin intermediul unei aplicații token (îți recomand aplicația "Authy" pentru generarea codurilor de securitate). Din contul de Google, la autentificare prin doi factori, dezactivezi numărul de telefon și selectezi doar metoda "Google autentificator" sau mail.

Aplicația "Authy" poate fi descărcată atât pe PC (OSX/Windows/Linux) cât și pe Android/iOS :

https://authy.com/download/.
Îți configurezi contul în Authy cu o adresă de email și o parolă (parola master trebuie să difere de pin-ul de siguranță!)

| roby223 explică (pentru GPA):

Mulțumesc mult pentru răspuns

| GeorgeIacov a răspuns (pentru roby223):

Cineva incersa sa-si reseteze parola si introduce numarul tau de telefon. Asta nu inseamna ca stie parola ta. Daca ti-ar ști parola se va conecta si gata, nu ai mai primi acel mesaj, eventual doar un mesaj sau mail ca te-ai conectat la cont de pe alt dispozitiv. Eu de la messenger primesc frecvent.