| Niculceaaliona a întrebat:

Deja am fost blocata abuziv de ea si nu numai eu, si continuie sa ma denigreze pe grup, sa se foloseasca de numele meu si sa posteze lucruri urate pentru a se indreptati, astept sfaturi daca este cineva competent pentru a remedia aceasta problema, multumesc

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Facebook? Legea defaimarii: da-o pe mana politiei. Nu uita sa o si raportezi la Facebook cu motivul ca se da drept tine.

| Niculceaaliona explică:

Am cerut un sfat, cum pot sa opresc admina unui grup de pe Facebook care m -a blocat abuziv si continuie sa ma denigreze in fata celorlalti membri ai grupului, mentionez am o afacere cu rochii de mireasa si incearca sub fel si chip sa ma denigreze in fata viitoarelor mirese pentru a ma incurca sa - mi desfasor activitatea

| Ora de net a răspuns:

Buna, Aliona,

In acest caz iti recomandam sa apelezi la ajutorul unui avocat specializat pentru a intenta acea persoana in judecata pentru incalcarea dreptului la imagine. Conform:
Codul Civil
Art. 73
Dreptul la propria imagine
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine.
(2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfăţişării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispoziţiile art. 75 rămân aplicabile.

In plus, daca aceste informatii iti afecteaza imaginea, asa cum ai mentionat, coroborond articolul 253 care se refera la mijloacele de aparare pe care le are la dispozitie persoana fizica cu articolul 257 al Codului Civil acesta poate cere instantelor:
- Incetarea incalcarii dreptului la imagine daca aceasta dureaza in prezent si interzicerea pentru viitor a unor astfel de actiuni;
- Obligarea celui care v-a defaimat la publicarea hotararii de condamnare pe cheltuiala acestuia, astfel facand publica hotararea instantei prin care se atesta ca actiunile impotriva imaginii dumneavoastra au fost ilegale;
- Repararea prejudiciului de imagine cauzat prin achitarea unor despagubiri in bani.

Mai mult decat atat, te sfatuim sa iti protejezi datele personale pe Facebook, astfel incat acestea sa nu fie preluate de catre altii.