| tonyc7 a întrebat:

E adevarat ca daca cineva te jigneste, te denigreaza si isi bate joc de tine pe Facebook, in cadrul uneia sau mai multe postari, vazand sute/mii de persoane asta, unele din ele distribuind mai departe continutul jignitor / negativ despre tine, tu nu prea poti sa-i faci mare lucru, in replica? E adevarat ca politia nu ii va face nimic, in caz ca reclami acea persoana, deoarece aceasta fapta nu e prevazuta ca fiind o infractiune?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai aici toate detaliile:
https://www.zf.ro/......e-12902655

11 răspunsuri:
| IonutSiAtat92 a răspuns:

Parerea mea este urmatoarea. Politia nu face nimic, decat stie sa dea amenda la batrani care vand patrunjel pe bordura atat.In rest sunt degeaba.Iti sugerez sa iti faci singur dreptate.

| JuliaMariJuliaMari99920 a răspuns:

Ba da, denigrarea este prevăzută ca o infracțiune deci da o n judecată

| djmikestevenromania a răspuns:

Postarile din mediul online, in referire la Facebook, Instagram, recenziile, nu pot fii considerate fapte cu iz penal, asta exceptand faptul daca sunt aduse injurii, cuvinte obscene, imagini cu caracter si continut de natura sexuala, pornografic, samd. In acest caz cand este vorba de ceea ce am enumerat se poate face plangere scrisa in cadrul IPJ, de care apartineti dvs.

| siriusblack98 a răspuns:

Teoretic poliția trebuie să facă dar practic îi cam doare în pl

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O raportare la Facebook e mai folositoare, cu printscreen din postarile unde te denigreaza si poate ai noroc si ii dezactiveaza contul sau il suspenda temporar, se calmeaza imediat.

| Zuzu1991 a răspuns:

Politia mai greu, or sa strambe din nas ca ii deranjezi cu fleacuri
dar FB ia foarte in serios astea, asa ca, in momentul in care il raportezi aproape sigur se iau masuri, nu conteaza si daca a sters postarile

in puii mei, l-au banat pe marele Trump si inca era presedinte, putea sa dea cu bombe nucleare, cica a avut mingea de fotbal dupa el pana in ultimul moment

| Hahahaihui a răspuns:

Scrie în testament și așteaptă pentru judecata de apoi, fiule!

| RAY a răspuns:

Asta e ceva des și tradițional romanesc

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

La ce folos, daca a apucat deja sa-si atinga obiectivul (acela de a te denigra in spatiul virtual public)? Ar trebui sa existe o pedeapsa juridica pentru asa ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Pentru ca il va frustra mai tare cand nu mai poate posta nimic, e singura lui activitate care ii ofera satisfactie.
Vezi activitatea lui Malin Bot pe Youtube si pe Facebook, are nenumarate situatii de denigrare, amenintare, adresare de injurii cu care a mers in instanta, aducand dovezi din postari si pentru care a avut castig de cauza.

| tonyc7 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc. Desi inca nu m-am confruntat cu asa ceva, e bine sa fim pregatiti.