| BlueBell07 a întrebat:

Este o infractiune faptul de a da "share"unor persoane private, a unei poze care este postata public de o persoana pe Facebook, pe pagina profilului ei? Adica, poti sa mergi la Politie si sa reclami persoana care a trimis poza unor persoane in privat care te-au dat de gol?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este infractiune doar daca ai fost fotografiata fara voia ta si postata poza sau te prezinta in ipostaze sexuale.
Daca nu este poza ta n-ai ce reclama.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu!
Nu poti trimite sau shareuii nici o fotografie a nimanui, fara consimtamantul acelei persoane.
Daca pozele sunt cumva nud, atunci chiar se considera pornografie si este ilegal.

| BlueBell07 explică (pentru Violleta2022):

E vorba de fotografia unei surori bolnave de schizofrenie pe care o colega a trimis-o intr-un mesaj privat unei alte colege.

| BlueBell07 explică (pentru Violleta2022):

Nici pe departe nu e vorba de prostii din astea cu nudism sau alte tampenii. E o poza normala, a unei persoane bolnave care si-a pus poza la profil sa fie vizionata public pe Facebook. Poza a fost trimisa in privat unei persoane, iar sora acelei femei bolnave a reclamat persoana care a trimis-o in mesajul privat la Politie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlueBell07):

"acum 23 ore | BlueBell07 explică (pentru Violleta2022):
E vorba de fotografia unei surori bolnave de schizofrenie pe care o colega a trimis-o intr-un mesaj privat unei alte colege."

Si ce treaba ai tu cu colega sau cea care a postat poza?
Este in final treaba lor, nu a ta, deci vezi-ti de drum si uita de incidentul asta care nu te afecteaz ape tine si nici nu te priveste.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Infracțiune nu, maxim poate fi o contravenție.

| doctorandus a răspuns:

Dacă ți-au fost încălcate anumite drepturi (ceea ce nu reiese din ce ai scris mai sus) poți face plângere penală la Poliție.

| BlueBell07 explică (pentru doctorandus):

E vorba de mine, de fapt. Am trimis poza surorii bolnave a unei colege de schizofrenie in privat altcuiva, iar aceasta persoana m-a tradat si i-a aratat mesajul meu cu poza colegei respective. Eu am vrut, de fapt, sa-i arat ca seamana perfect cu sora ei ca fizic.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă poza respectivă este postată public de către autorul ei și nu conține nimic ilegal, nu este o infracțiune să o share-uiești.

Ilegal ar fi să share-uiești poze cu conținut ilegal sau obținute ilegal care aduc atingere demnității sau vieții private a unei persoane, fără acordul acelei persoane.

Dacă însă ai făcut și anumite comentarii deplasate pe seama acelei persoane bolnave de schizofrenie, atunci este o altă discuție.

| BlueBell07 explică (pentru johnnny123):

Nu era o poza indecenta, ci una normala si nu am facut decat sa-i spun persoanei careia i-am trimis-o ca e bolnava de schizofrenie.

| mODIN a răspuns:

Nu este infractiune

| Jorgibusn029 a răspuns:

Nu este infracțiune

| Andy40 a răspuns:

Pai ce vrei sa spui te-au dat de gol?
Daca ai trimis poze unor persoane in privat cu cineva si acel cineva este dezbracat ori in ipostaze urate.
Ori este minor/a.
De natura sa i prejudicieze imaginea gen sa il faci de ras.
Este o infractiune stiu ca te poate da si in instanta si iti cere banii ca vorba l-ai facut de ras.
Dar nu prea se ajunge la instanta...

| BlueBell07 explică (pentru Andy40):

Nu e vorba de o poza nud! O poza normala cu o persoana bolnava de schizofrenie, dar la profilul acesteia nu e scris nicaieri ca sufera de vreo boala. Poza este postata public pe pagina.

| BlueBell07 explică (pentru Andy40):

O poza a unei bolnave trimisa unei colege pentru a-i arata asemanarea cu cineva de la scoala(sora ei, de fapt). Iar acea colega s-a dus si i-a spus de poza.