| DenisaElen12Maria137 a întrebat:

Este de încredere site-ul AliExpress? În cât timp ajunge comanda? Plata se face cu cardul?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Site-ul este de incredere daca comanzi de la utilizatori cu multe feedback-uri pozitive (acelasi sistem ca okazii)

Platesti cu cardul iar banii raman blocati la aliexpress pana confirmi ca ai primit bunul comandat si ca, corespunde cu aparea pe site, Daca nu e ok produsul poti deschide un Dispute si daca ai dovezi viabile primesti banii inapoi.

Transportul dureaza destul de mult daca alegi free shippingul, undeva la 15-60 zile in functie de ce ruta foloseste vanzatorul.

De tinut minte ca daca produsul tau costa peste 10 dolari o sa platesti tva iar daca produsul costa peste 150 dolari platesti tva + taxe vamale.

6 răspunsuri:
| nirocino a răspuns:

Cum e obiceiul pe aici, mai depinde si de norocul omului...happy

| Ramo137 a răspuns:

Pe mine m-a ajutat una de la banca sa comand laughing)
si mi-a venit in 3 luni...din china in Romania

| Iancu_Alin_1992 a răspuns:

Cunosc o persoana care isi cumpara gadgeturi de pe acel site si spune ca primeste comanda intr-o luna sau 2. Plata se face initial cu cardul prin PayPall apoi va trebui sa mai platesti o taxa la vama. Eu am comandat un telefon de 600 lei si taxa pe care am dat-o la vama a fost de un 100 si ceva de lei. Funda?

| Yagami a răspuns:

Bună. Eu unul fac destul de des comenzi de pe Aliexpress. Pana acum nu am avut absolut nicio problema cu comenzile. Totul a fost exact cum scria în descrierea produsului. Plata comenzilor se face cu cardul și nu îți face griji ca nu îți vor lua mai mulți bani decât scrie acolo. Câteva sfaturi de la mine ar fi sa te uiți mereu la evaluările produselor și a vânzătorului. Compara mereu preturile pentru va poți găsi același produs de la alt vânzător mult mai ieftin. Singurul dezavantaj este ca transportul durează intre 20 și 50 de zile în funcție de ruta aleasa de vânzător sau de comenzile date. După părerea mea e mult mai avantajos sa cumperi ceva de pe Aliexpress chiar dacă aștepți mult deoarece le găsești mult, mult mai ieftin decât în orice alta parte. Succes!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este ca si cand ai intreba ca OLX este Ok. Este o greseala. Acolo sunt mai multi vanzatori si cum il nimeresti. Nu poti sa invinuiesti hotelul pentru prostia unui oaspete.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Recomandarea noastra este sa privesti cu scepticism anunturile diversilor vanzatori din China. Exista foarte multe persoane care au fost dezamagite de ceea ce au primit, comparativ cu prousele prezentate in poze - cateva exemple:
http://9gag.com/......from-china

http://www.huffingtonpost.com/......49572.html

In general, atunci cand faci cumparaturi online, te sfatuim sa:
- te asiguri ca situl de pe care cumperi este unul de incredere (pentru a putea returna produsul in cazul in care acesta nu este potrivit)
- sa citesti recenziile vanzatorului
- sa citesti recenzii pentru produsul pe care vrei sa-l cumperi, chiar pe mai multe websituri.

Mult succes!