| Dove05 a întrebat:

Imi puteti spune deosebiri intre apa normala si apa grea...ma refer sa imi ziceti despre apa grea si dupa deosebiri..repede dau funda la cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Apa "normala" contine in cea mai mare parte molecule formate din doi atomi de hidrogen (H), legati de un atom de oxigen. - H2O
Apa grea intr-o proportie mult mai mare decat apa "normala", molecule formate din doi izotopi de hidrogen (deuteriu - D) legati la un atom de oxigen - D2O