| aaaasdff a întrebat:

Imi puteti spune si mie niste deosebiri intre senzatii, perceptii si reprezentari?

Răspuns Câştigător
| Angelique a răspuns:

Senzatia - proces psihic cognitiv elementar prin intermediul caruia se reflecta sub forma imaginilor simple si primare însusirile obiectelor si fenomenelor când acestea influenteaza nemijlocit (direct) asupra organelor de simt.
Perceptia - proces psihic cognitiv senzorial elementar prin intermediul caruia se reflecta unitar si integral însusirile obiectelor si fenomenelor când acestea influenteaza nemijlocit (direct) asupra organelor de simt.
Reprezentari - sunt imagini secundare are obiectelor si fenomenelor concrete ale lumii care au loc in absenta actiunii acestora asupra simturilor.