| ionutzzz90 a întrebat:

Imi puteti spune va rog asemanari si deosebiri intre amfibieni si reptile?big grin Funda la primul raspuns bun big grin

Răspuns Câştigător
| DurexBun a răspuns:

Reptilele si amfibienii sunt animale cu sange rece, ceea ce inseamna ca au nevoie de soare ca sa-si incalzeasca corpul, de aceea ele nu sunt intalnite in locurile cu clima foarte rece. In zonele cu clima rece aceste animale de obicei hiberneaza.

Multi amfibieni sunt creaturi marine, dar reptilele pot fi intalnite in deserturile uscate, in padurile tropicale, mlastini si chiar in apa sarata a oceanelor.Soparlele au multi dusmani. Unele fug repede, altele stau nemiscate. Altele incearca sa para mai mari si mai fioroase. Unele soparle isi parasesc coada atunci cand sunt in pericol astfel incat pradatorului sa-i fie distrasa atentia in timp ce soparla se salveaza.

Ouale de ambfibieni trebuie depuse in apa, altfel s-ar usca. Reptilele sunt mai bine adaptate pentru viata de uscat, deoarece ouale reptilelor au o coaja groasa care sa protejeze puiul care se dezvolta in interior. Crocodilii isi pazesc cuiburile, avand grija de puii lor.

Cel mai lung crocodil din lume este crocodylus prosus (lung de 7m), care traieste in Asia de Sud-Est si in Australia, si uneori inoata departe in mare. Gavialul are 6 m lungime, crocodilul de Nil si crocodilul american au 5 m lungime, iar aligatorul are 4 m.