| Redsunshine33 a întrebat:

Hello. Am și eu o mică nelămurire.
Citind comentariul unei persoane am dat peste termenul de dark web și din curiozitate am dat un search pe google pentru a afla ce înseamnă. Deși, am înteles că accesul pe acest dark web implică instalarea unui anumit browser, aș vrea ca cineva să-mi confirme că totul e în regulă și nu se întâmplă nimic, dacă doar am citit articole despre acest subiect. Scuza-ţi întrebarea, dar sunt destul de fricoasă și în anumite cazuri devin paranoia.

15 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Atata timp cat nu ai umblat, erai speriata la maxim de ce gaseai happy.
O sa fi in regula, nu se intampla nimic pe google

| Zazon1243 a răspuns:

Hei,iti recomand daca nu stii de ce intri pe dark web sa nu intri deloc.Si nici pe deep weeb in niciun caz.Mai clar acesta este internetul deal-erilor, mafiotilor, cei care vand droguri si poti gasi chiar si asasini platiti, arme ilegale.Pe deep web exista chiar si un red room unde oamenii sunt chinuiti pana la moarte.Un singur click gresit pe un site de droguri sau arme iti aduce FBI-ul la usa.Din nou este un loc plin de hacker, din nou un singur click gresit pe un link si instantaneu toate datele tale sunt furate. Politia nu are ce face de fapt guvernul a creat acest loc,(oameni corupti). Poti vedea animale chnuite si cele mai mari orori.Totul se cumpara cu BIT coin ca sa nu fie nicio urma pentru politie.Nu intra acolo daca nu stii ce vrei sa faci.Nu ai niciun pericol daca nu intri dar cel mai rau e pentru oamenii strazii...Ei sunt victimele deoarece nu au pe nimeni si nimanui ii pasa daca o sa fie rapit.Nu te speria, si daca chiar vrei sa intri trebuie sa ai un pc destul de bun.Si sa stii ca internetul nostru e nimic pe langa deep weeb. Internetul nostru e 4% iar deepwebul e 96%. Daca esti sensibila la durere nu ai ce cauta acolo.Am vazut o postare acolo cum sa gatesti o femeie (adica sa o mananci). Toti de acolo sunt pedofili psihopati. Poti gasi si video-uri indecente cu copii violati.Asa ca incearca sa uiti.NOI NU PUTEM FACE NIMIC...

| DieterBortscher a răspuns:

Daca nu vrei sa ti se intample nimic, dar totodata sa si "gusti" din acest darkweb, poti intra pe un site numit best gore (denumirea o scrii legata si adaugi.com la final). Nu vreau sa scriu direct linkul catre acest site, deoarece este unul extrem de dubios. Nu face parte din darkweb. Se afla pe acest mirific internet pe care il folosim toti. Eu iti spun, ca sfat, sa nu intrii pe acest site, deoarece este contine imagini care poate afecta emotional si psihic. O faci pe raspunderea ta!

| Zazon1243 a răspuns (pentru DieterBortscher):

Am intrat acum acolo si ghici ce. puff o poza indecenta laughing)), mai este un site de acest gen se numeste dead addict dar mai degraba nu intri

| CarcotasulVesel a răspuns:

Tor este un sistem de anonimizare dezvoltat de CIA pentru proprii agenti, dar care a trebuit facut public din cauza ca fiecare server tor, daca ar fi fost accesat doar de agenti CIA asa ca oricine ar fi tinut un server tor ar stii SIGUR ca orice trafic ar trece prin serverul respectiv ar fi agenti CIA

moment in care a fost exploatat de vanzatori de droguri, arme, pedofili, hackeri, ETECETERA

sa intrii nu e nici o problema, doar ca tot ce faci/vezi/accesezi nu poate fi detectat de nimeni IN NICI UN FEL

asa ca in afara de rahat ilegal e folosit de oameni care stiu secrete guvernamentale pe care vor sa le faca publice, in asa fel ca guvernul sa nu mai poata sa ABUZEZE de proprii cetateni, si prin tor pot sa posteze ceea ce stiu TOTAL ANONIM pe site-uri ca Wikileaks

deci, poti sa intrii linistit, ce faci dupa aia e limitat doar de constiinta proprie

| DieterBortscher a răspuns (pentru Zazon1243):

Cica o poza indecenta laughing). Eu zic sa dai scrool un pic la pagina, si sa intrii pe o categorie de acolo. Daca nu, te ajut eu, daca crezi ca e nimic site-ul asta. Ai in partea dreapta categoriile. Intra acolo, si vezi mai bine.

| Zazon1243 a răspuns (pentru DieterBortscher):

Sper ca nu are virusi

| DieterBortscher a răspuns (pentru Zazon1243):

Nu are. Eu il folosesc cu adblock.

| Redsunshine33 explică:

Mulţumeeesc!
Nu mai voiam detaliilaughing, mi-a ajuns ce citisem pe google, voiam doar să fiu sigură că nu se poate întâmpla nimic doar dacă am citit niște articole legate de subiectul ăsta. Eu m-am speriat pentru că în primul articol care mi-a apărut când am dat search, descria și pașii care trebuie făcuti și la subpunctul cu VPN îmi arăta locația, coordonate și încă vreo 2 chestii, dar după am înteles că era un exemplu. Nu știu dacă întelegeti ce zic aici, informatica nu a fost punctul meu forte.

| Zazon1243 a răspuns (pentru Redsunshine33):

Aa,nu nu e nimic daca citesi de pe net.Si in legatura cu VPN e o app care iti da o locatie falsa daca...si atat.Nu are ce sa ti se intample, dar eu dupa ce am vizitat o groaza de videoclipuri si chestii legate de asta la fiecare 2 min ma uitam in spate sa nu fiu furat de cineva laughing

| Zazon1243 a răspuns:

A si apropo nu trimite nimeni un hitman dupa tine deoarece ai citit niste articole.Nu vine din America laughing si mai ales ca e si scump 10 000 euro civil si mult mai mult pentru oficialitati gen premieri

| uchihasasuke09 a răspuns:

De acord cu Zazon1243.Browserul se numeste tor si e sigur dar nu 100% deoarece nimic nu e 100% sigur (in hacking). Acel browser iti ascunde ip foarte bine dar nu si daca descarci ceva de pe net. Daca vrei sa afli despre uita-te la acest video https://www.youtube.com/watch?v=IwAzz05mNH8
Si nu intra pe darkweb pentru ca nu e de joaca, sunt cele mai psihopate minti acolo care sperie chiar si oamenii din functii mari ca fbi, cia, politia si alte servicii.Acolo ii iadul oamenilor normali si raiul nebunilor(cei mai nebuni de pe lume). http://www.elefant.ro/......82364.html au fost in stare sa omoare si un om intr-o functie foarte puternica.Eu nu am intrat niciodata pe darkweb chiar daca am browserul tor instalat(mi-e frica si nu vreau sa am probleme daca intru).Ai grija ca te poate afecta psihic tare daca te uiti si mult mai rau daca intri pe darkweb.Deci in concluzie nu o face pentru ca nu merita, e plin de nebuni acolo.

| Redsunshine33 explică:

Iooii, eu m-am speriat doar citind. Cred ca nu o sa dorm prea bine.laughing

| Redsunshine33 explică (pentru uchihasasuke09):

Merci, dar nu mai vreau detalii. Mi-a ajuns cat am citit eu, plus raspunsurile voastre. Eu nu am avut si nici nu am intentia sa intru acolo, doar am dat un search pe google ca sa aflu ce este si m-am speriat destul de rau, din acest motiv am vrut sa aflu si parerea altor persoane.

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Termenul "deep web" se referă la conținutul de pe Internet care nu este indexat de motoarele mari de cautare, adică nu se poate găsi la o simplă căutare Google.
Un clip care explică ce înseamnă acest lucru găsești aici https://www.youtube.com/watch?v=_UOK7aRmUtw

Există în deepweb și un așa numit dark net, dar te sfătuim să nu îl accesezi pentru că poți întâlni conținut dăunător sau chiar ilegal.