| xRaduC a întrebat:

Acum cateva saptamani am facut un cantec in FL Studio dupa un alt cantec in Synthesia (am preluat notele muzicale de aici si duratele lor). Tot ce am facut a fost sa masor notele, sa le pun unde trebuie si astfel am reprodus cantecul respectiv, doar ca in FL Studio (mi-a luat mult). As dori sa il public pe YouTube, dar nu stiu daca as putea pati ceva daca as face asta. Trebuie sa am drepturi de autor pentru asa ceva sau? Pot pati ceva daca as face asta?

Răspuns Câştigător
| DumitruS a răspuns:

In teorie da, in practica nu. Adica, legal, nu ai voie sa faci asta. Incalci partea de copyright care iti spune ca n-ai voie sa reproduci si distribui acel material. In practica, daca nu faci bani din asta si nici n-ai sute de milioane de view-uri, nu prea cred ca poti avea probleme. Cred ca cel mai rau ce ti se poate intampla este sa-ti dea jos clipul.

Dar de ce vrei sa faci asta? De ce nu incerci macar un remix, ceva de genul? Eu de exemplu am pe canalul meu un beat de hip-hop facut din tema de la Johnny Test. S-au prins de asta, dar nu mi-au facut nimic, ca e remix gen si propietarii au fost ok sa ramana in continuare online.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DumitruS):

As vrea sa fac asta, dar nu sunt foarte bun la muzica. Sunt mai degraba pe principiul ''noi muncim, noi nu gandim''. big grin E bine totusi ca nu multa lume cunoaste acest cantec, deci nu cred ca va fi o problema daca l-as posta pe internet (cel putin, stiu clar ca un tip efectiv a copiat videoclipul respectiv si l-a pus inca odata si n-a patit nimic happy ). Public videoclipuri mai degraba ca sa ma simt bine si sa dau ''share'' prietenilor mai usor si cam atat, nu am nevoie de banii lor. xD Multumesc mult de raspuns, a fost de mare ajutor!

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai reprodus notele, atunci ai copiat cantecul.
Indiferent ca ai scris pe calculator sau din mana.

Daca specifici sursa (autorul si interpretul) si specifici ca e o incercare de prelucrare a ta, atunci nu cred ca se va cere stergerea melodiei (car ar putea fi prima sanctiune).

| xRaduC explică (pentru Bula):

Ok, o sa fac si asta. Multumesc!

| Ora de net a răspuns:

Buna, Radu,

Conform regulilor Youtube nu iti este permis sa incarci materiale care se afla sub protectia drepturilor de autor. Iti recomandam sa incerci sa incarci mai degraba melodii create chiar de tine. Mult succes!