| NonZarek a întrebat:

Salut, am mai pus întrebarea asta odată dar a fost refuzata, nu știu de ce.

Vreau sa întreb dacă pățesc ceva, adică dacă pot fi în pericol dacă voi întra pe deepweb? Sunt doar curios ce e pe acolo și cum e, nu altceva, dar îmi este teama pentru siguranță mea, pot pati ceva dacă doar întru și ma uit?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Darkweb e plin de cocaina, arme si alte elemente ilegale care nu sant puse pe internetul normal. Cine stie poate opereaza cu sclave sexuale inclusiv. Pericol nu e doar sa nu dai datele personale

| MihaiRuse69 a răspuns:

Nu se intampla nimic, am descarcat si eu minecraful de acolo si e bine

| NonZarek explică (pentru MihaiRuse69):

De pe deepweb? =)

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

In primul rand trebuie sa stii diferența dintre Deep Web si Dark Web.

Deep Web este usor de accesat si consta in locuri de cumpărat chestii ilegale gen arme, droguri, documente secrete sau falsificate etc, pornografie de toate felurile (de obicei ilegală), anumite servicii precum hackeri, asasinari, servicii de cumparat bitcoins etc, plus o gramada de chat rooms. De pe deep web poti lua o gramada de viruși daca nu esti atent. Trebuie sa fi foarte vigilent pe deep web. Nu vorbi cu nimeni pe acolo si cel mai important nu iti da date personale. Încearcă să ai camera acoperită. Cat mai putin contact posibil cu orice linkuri si persoane străine.

Dark Web este cu totul alta poveste. Nici nu am sa spun in ce consta ca nu vreau sa fi curios si sa incerci sa intri. Este cel mai rau loc din intermediul cibernetic. Nu găsești mai rau de atat. Se poate accesa numai prin invitatii si linkuri găsite pe deep web. Sunt extrem de greu de gasit. Nu incerca Sa intri ca este foarte foarte nasol acolo. Acolo nu esti in siguranta. Siguranta acolo se cumpără. Cu cat mai multi bani dai cu atât mai safe esti.

Parerea mea este sa rămâi pe netul normal. Nu iti poate garanta nimeni siguranta acolo, decat banii. Mult succes!

Stau safe!

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru mgtow):

Deep Web si Dark Web sunt doua chestii foarte diferite. Ceea ce spui tu este Deep Web.

| mgtow a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Nu dark web si deep web e tot una.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru mgtow):

Nu este. Crede-ma ce-ți spun. Citeste raspunsul meu.

| mgtow a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Eu mam documentat si nu e diferenta intre ele

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru mgtow):

Si eu m-am documentat, crede-ma pe cuvant. La facultate sunt pe profil de ethical hacking.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru mgtow):

Dark web reprezintă site-urile care nu pot fi accesate cu Tor Browser sau alte programe asemănătoare. Site-urile cele mai ascunse, în acea nu se intra decat cu invitatie, link-sharing sau prin hacking. Sunt foarte greu de accesat si sunt cele mai macabre. Nu vrei sa vezi ce se afla pe acele site-uri...

| mgtow a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Gresit in daca web se intra cu tor fara invitatie tu vorbesti invers nu zici cum trebuie.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Termenul "deep web" se refera la continutul de pe Internet care nu este indexat de motoarele mari de cautare, adica nu se poate gasi la o simpla cautare Google.
Un clip care explica ce inseamna acest lucru gasesti aici https://www.youtube.com/watch?v=_UOK7aRmUtw

Exista in deepweb si un asa numit dark net, dar te sfatuim sa nu-l accesezi pentru ca poti intalni continut daunator sau chiar ilegal.