| papuciirupti a întrebat:

am un virus în laptop care atunci când intru pe Chrome îmi deschide niște chestii și ma baga mereu pe o pagina alphashopper.co
nu pot face nimic. nici antivirusul nu îl pot deschide. ce sa fac?

8 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Descarca :
1)http://www.malwarebytes.com/adwcleaner/
2)http://www.kaspersky.com/downloads/thank-you/free-virus-removal-tool
Apoi vezi de iti merge antivirusul, daca nu, pune asta si scaneaza:
http://www.malwarebytes.com/
Dar tine 30 de zile apoi expira, sau doar doua saptamani.
Dupa aia poti pune Avast sau alt antivirus, cauti pe net.

| PersonajFictiv a răspuns:

Apropo,descarca google chrome inainte ( s-ar putea sa nu mearga si trebuie sa il instalezi din nou dupa ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu reistalezi chrome ul? Vezi mai intai daca se rezolva. Sau ia ti un alt browser ca sa vezi daca mai face la fel.

| gabicoo a răspuns:

Eu recomand Norton Power Eraser. E un utilitar antivirus foarte puternic. Il descarci de pe site-ul lor. Tot acolo gasesti si un tutorial in limba romana. Recomand sa faci o scanare completa cu el inclusiv anti rootkit.
Daca nu poti deschide antivirusul tau inseamna ca ai luat un virus serios nu doar un adware. Foloseste si instrumentele antivirus recomandate de PersonajFictiv sunt foarte bune. Unul din ele va rezolva problema ta.
Ca antivirus permanent eu folosesc Avast free. E cel mai bun dintre antivirusii gratuiti.
Daca nu îi dai de cap cheama pe cineva care se pricepe.
Succes la devirusare

| LPCTSTR a răspuns:

Nu ai nevoie de un antivirus, ai nevoie de un scanner care inlatureaza virusul din FISIERELE browser-ului.
Atat timp cat antivirusul nu a gasit nimic, inseamna ca fisierele ce tin de Google Chrome au fost schimbate si astfel declarate ca fals pozitiv.
Foloseste Google Chrome Cleanup Tool, poate functioneaza: https://www.google.com/chrome/cleanup-tool/

| iTzNaruto a răspuns:

Descarca browser-ul torch, sau instaleaza un alt anti-virus.

| TheRealFantasy a răspuns:

Sterge-l din control panel de la programs and features/add or remove programs, dupa da-i un scan cu ce antivirus ai tu (de preferat ar fi avast/avg/common sense/ zemana) apoi inca unul cu malwarebytes. Eventual dupa asta poti cauta si cu hitman pro in caz ca a ramas ceva pe care antivirusul si malwarebytes nu au gasit.
Dupa asta da un reset la setarile din fabrica la browser sau foloseste un cleanup tool daca nu vrei sa iti pierzi cookies/profiles/etc.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Te sfatuim sa blochezi mesajele pop-up din setarile browserului tau, sa instalezi o extensie Adblocker si sa elimini orice extensie pe care nu iti amintesti sa o fi instalat. Daca aceste masuri nu functioneaza, atunci exista posibilitatea sa ai un virus pe computer. Instaleaza un program antivirus si scaneaza computerul. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie descarcat de pe pagina oficiala a producatorului si sa fie actualizat constant. Daca un antivirus nu isi actualizeaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util.