| VladGti a întrebat:

Daca cineva mi-a pus pozele mele si nr de telefon pe un site, dar dupa a sters contul, mai poate fi sancționat cumva de lege? Chiar daca am screenshoturi cu contul când era activ?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se mai poate face nimic. Chiar daca ai screenshoturi, mai ales ca nu se poate vedea, cine le-a pus si ce este dedesubt.

| doctorandus a răspuns:

Prinde orbu' scoate-i ochii. Politia se baga doar daca e o chestiune de viata si de moarte, de ex. sa prinda un ucigas.

| cyberalex a răspuns:

Inainte de toate trebuiesc probe ca este sigur persoana in cauza (contactare administratorii site-ului, log-uri cu info ip, time, etc), apoi ISP (cu log-uri de ip, timp, etc).
Deci nu este asa simplu cum pare, dar nici imposibil.
Se pot face multe...

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Deși poți face o plângere la Poliție, dacă plangerea ta nu însoțită de dovezi foarte clare sau nu există un prejudiciu mare, atunci există posibilitatea ca poliția să nu prioritizeze cazul.

Sfatul nostru este să ai grijă de datele tale personale, să nu le postezi pe internet în mod public și să ai grijă pe cine adaugi în lista ta de prieteni. Odată ce o poză sau o informație este postată pe Facebook sau trimisă altcuiva, acel conținut scapă de sub controlul nostru.