| Moggy a întrebat:

Poate un virus de pe pc sau telefon sa iti fure parola de la email daca aceasta nu e salvata pe browser, dar eu sunt conectat la email?

2 răspunsuri:
| AwGenetix a răspuns:

Nu. dar ti-o poate fura cand o vei tasta tu singur. mai devreme sau mai tarziu o vei tasta.

| PainTech a răspuns:

Salut!
Exista aceasta posibilitate, dar in general sistemele sunt foarte bine protejate (mai ales daca vorbim de mail).

De regula cele mai multe probleme sunt cauzate de utilizator.
Pentru desfasurarea in siguranta a activitatii pe un computer se recomanda :
- Folosirea unei parole puternice, care nu poate fi ghicita usor.
- Sa nu ai doua conturi cu aceasti parola. Astfel o bresa pe o platforma cu securitate slaba inseamna compromizarea tuturor celorlalte conturi. In cazul in care apare o bresa la unul din conturi trebuie schimbata imediat parola la toate site-urile pe care folosesti aceeasi combinatie adresa email / parola.
- Schimba des parolele. Eventual poti folosi un manager de parole.
- Ai grija ce instalezi. Asigura-te ca descarci din surse sigure. Ai grija la programele care sunt instalate automat cu programele care le descarci. Incearca unchecky. O grija deosebita ar trebui sa o ai asupra pluginurilor instalate.
- Evita retelele publice de wifi
- Asigura-te ca folosesti tot timpul https in loc de http (lacatul din stanga URL-ului). Vezi extensia Https Everywere.
- Asigura-te ca folosesti un anti-malware / anti-virus bun si actualizat.
- Asigura-te ca folosesti ultima versiune stabila a browserului si sistemului de operare.
- Fa backup-uri. Asigura-te ca orice s-ar intampla ai pozele salvate pe un stick/DVD, mesajele importante descarcate undeva in siguranta.
- Foloseste factor de protectie dublu, adauga numar de telefon si adresa pentru recuperare la adresa de email.

Toti acesti pasi trebui realizati inainte de a pierde controlul aspura contului. Altfel, s-ar putea sa fie prea tarziu.

Verifica aici daca unul conturi a fost compromis :
https://haveibeenpwned.com/