| darius778 a întrebat:

Problema mea suna cam asa, am luat niste poze din conversatia de pe mesenger, le-am pus pe desktopul calculatorului, apoi le-am salvat in gdrive nimic de zis am sters conversatia apoi am plecat linistit acasa. Am vrut sa vad din nou acele poze in gdrive, iar la toate imi zicea nici o aplicatie gasita sau acest tip de fisier nu este acceptat, ce sa fac? va rog si va multumesc anticipat.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, calculatorul (de pe care ai vrut sa incarci pe gDrive) este virusat.
Exista virus care iti ascunde pozele, muzica, etc si le inlocuieste cu o copie a virusului, cu acelasi nume.
Poti identifica aceasta stare in 2 feluri:
1. Toate fisierele au acelasi marime si extensie ".exe" (se vede cand duci mouse-ul asupra iconitei)
2. Daca faci vizualizarea continutului fisierelor (Thumbnails sau Tiles) atunci mu se vad pozele, respectiv iconitele sunt de tip "fisiere executabile".

Deoarece virusul se propaga extrem de rapid (prin copiere dar si prin simpla introducere a unui stick de memorie) este necesara URGENT o devirusare completa (ambele calculatoare, precum si TOATE stick-urile de memorie detinute si folosite).
Aici poti sa-ti scanezi calculatorul online:
https://www.eset.com/int/home/online-scanner

Recuperarea materialelor ascunse se poate face usor sub sistem Linux, de un cunoscator.

| Albinuța767 a răspuns:

Pai vezi daca sunt salvate în Google foto. Eu trebuia să mă duc la operator că să îmi de-a resetare la telefon deoarece apărea ceva pe ecran. Când să îmi salveze pozele de pe memoria internă în card a spus că nu poate și chiar nu mergea mi-a părut rău după pozele alea. Am căutat în Google foto și le-am găsit ai nevoie de internet.

| darius778 explică (pentru Albinuța767):

La mine cu totul alta este situatia mai degraba cred ca mi-ar trebui cineva care chiar se ocupa cu gen url sau virusi

| darius778 explică (pentru Bula):

Imi dai te rog numarul tau

| darius778 explică (pentru Bula):

Ajuta-ma te rog spune-mi unde sa lasa-mi un numar

| Albinuța767 a răspuns (pentru darius778):

Îți trimit mesaj in privat

| darius778 explică (pentru Albinuța767):

Ok sau scriemi pe Facebook darius zamfir Craiova obedeanu

| Albinuța767 a răspuns (pentru darius778):

Bine

| Ora de net a răspuns:

Buna, Darius,

Exista posibilitatea ca fisierele pe care le-ai incarcat sa aiba o extensie pe care GoogleDrive-ul nu o poate citi. Iti recomandam sa descarci pozele in computer si sa incerci sa le vizualizezi din nou.

| darius778 explică (pentru Ora de net):

Hai sa-ti explic am luat niste poze dintr-o conversatie de pe mesenger le-am bifat si le-am trecut direct pe ecranul monitorului apoi le-am incarcat in gdrive am sters conversatia si m-am dus linistit acasa a doua zi am vrut sa ma uit la acele poze si imi apareau o sumedenie de numere apoi fcb iarasi numere iar la final url daca incerc sa dau sa vad o poza pe gdrive (din telefon)imi apare ceva gen nici o aplicatie gasita sau acest fisier nu poate fi citit

| darius778 explică (pentru Bula):

La final imi apare url pe undeva la mijoc imi apare fcb imi poti spune unde gasesc un profesionist in ceea ce vreau sa repar tin mult la acele poze

Bula
| Bula a răspuns (pentru darius778):

In Craiova nu stiu.
De asemenea nu stiu cine ce stie. Stiu doar ce stiu eu.
De ce n-ai facut devirusarea inainte sa trimiti "pozele" pe gDrive?