| MihaelaDart a întrebat:

Pe un grup unde sunt inscrisa cineva a postat ca poti sa-ti afli melodia ta preferata doar scriind 143xp.com in comentariu, aparand apoi cu un link catre acea "melodie". Pe internet de acest "cod" sau "site" fantoma nu prea am gasit prea multe informartii, este trecut pe site-ul acesta ca si scam https://www. scamadviser.com/check-website/143xp.com, desi eram curioasa sa aflu mai mult, daca este virus sau nu. M-ati putea ajuta mai mult? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| BroascaCuElice a răspuns:

Uita-te la reviews https://ibb.co/hU2d7k

7 răspunsuri:
| Ralukafay a răspuns:

Iti apare pur si simplu o melodie. 143xp.com este doar un link ca si cars69.com/(your name), emojiam.com,etc.Adica pe astea le gasesti si pe google.Sunt facute intentionat pentru ca utilizatorii Facebook sa stranga la postarile lor reactii si comentarii.Niciunul din aceste link-uri de descriu pe nimeni.

| MihaelaDart explică (pentru Ralukafay):

Sincer nu am fost atat curioasa sa si dau click pe link si dupa cum a spus utilizatorul de mai sus, intra pe link si vei vedea ce este acel 134xp.com, nu are nicio treaba cu Facebook-ul.

| Ralukafay a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ba da, pentru astea sunt facute link-urile alea, ca sa reactionezi la postarile cu link-urile alea si sa comentezi la ele.Sunt facute intentionat pentru a starni curiozitatea si interesul persoanelor care vad postarile respective, cauta pe google si o sa vezi.

| MihaelaDart explică (pentru Ralukafay):

Nope. Acea care a pus a facut-o ca si distractie nu sa stranga vreo distinctie in like-uriwinking, stiu eu mai bine grupul si nu are nici o chestie cu ceea ce spui.

| Ralukafay a răspuns (pentru MihaelaDart):

Tot Facebook-ul este plin de asa ceva si cei care le posteaza, le posteaza pentru likes si comms.

| Ralukafay a răspuns:

Poate acele link.uri sunt pentru altceva, dar utilizatorii Facebook le folosesc pentru likes si comms.

| Ora de net a răspuns:

Buna, Mihaela,

Te incurajam sa eviti accesarea de websituri straine sau care nu sunt de incredere - acestea pot contine virusi si malware care iti afecteaza computerul sau telefonul.