| Prumarius a întrebat:

știe careva cum îmi pot recupera contul personal de Facebook? Mi-a fost dezactivat în urma cu câteva luni, fără sa primesc vreun avertisment!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Verifică-ți toate emailurile din acea perioadă. Deschide-l pe cel primit din partea Facebook. Și vezi ce scrie...
Dacă îți cere să faci dovada identitatii, o faci (dacă contul era pe numele real), în general, ți se solicită să le trimiți copie a CI și se rezolvă, în cel mult trei zile.
Dacă ai folosit un nume fake, păcat. E pierdut definitiv.
Tu încearcă să le trimiți o copie, poate că reușești...
Însă, ai greșit că ai lăsat să treacă câteva luni, până te-ai gândit să rezolvi problema.

5 răspunsuri:
| gothicbat a răspuns:

Depinde motivele pentru care ți-a fost șters.
Dacă ai încălcat regulamentul cu ceva, nu prea mai poți să-l recuperezi.

| cfrtobias a răspuns:

Ai incercat sa intri si sa vezi problema?

| Wr3nch a răspuns:

Nu poti. Daca e dezactivat se sterge dupa 14 zile.

| DenisIonut01 a răspuns:

Daca a fost dezactivat de tine sau cineva, poti intra pe el oricand.
Daca a fost programat pentru stergere, atunci in 14 zile mai ai posibilitatea sa anulezi stergerea intrand pe cont.
Mai este o posibilitate sa ti se stearga din cauza incalcarii regulamentului dar asta nu cred ca e cazul pentru ca mai intai te avertizeaza, te blocheaza... si chiar daca ti-ar sterge, ai fi anuntat pe email, chiar la toate etapele de mai sus te anunta pe mail.

| Ora de net a răspuns:

Bună, Marius,

Cel mai probabil contul tau de Facebook a fost inchis pentru ca acesta a fost raportat de catre altcineva sau exista banuiala celor de la Facebook ca ai incalcat o serie de standarde ale comunitatii lor Facebook – mai multe despre acestea poti citi pe pagina https://www.facebook.com/help/185747581553788/ (poti schimba limba textului din coltul stanga jos a paginii) La sectiunea „My account is diabled" gasesti cateva motive pentru care Facebook inchide profile personale – printre acestea se numara folosirea unui nume fals, postarea de continut daunator etc.

Daca ai citit cu atentie standardele comunitatii Facebook si esti sigura ca nu ai incalcat niciun termen poti sa alegi optiunea „Submit an appeal" de pe pagina mai sus mentionata si sa urmezi pasii indicati acolo. Facebook va prelua cererea ta si dupa ce o va verifica iti va da inapoi accesul la contul tau.