| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa cumpăr ceva de pe olx și sa fie cu livrare prin poștă (prețul fiind mai mic)
As vrea sa ii dau banii prin card, care ar fi cea mai buna metoda sa nu iau teapa?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| 7PotDouglah a răspuns:

Cea mai bună metodă este cea cu plată ramburs, iar livrarea să fie cu verificare. Fără plată în avans!
În felul ăsta poți verifica marfa din colet. Dacă marfa corespunde comenzii, plătești banii curierului. Dacă vânzătorul refuză verificarea la livrare, înseamnă că vrea să îți tragă țeapă.

1 răspuns:
| anonimg a răspuns (pentru 7PotDouglah):

Livrarea cu verificare nu se face prin posta roamana, ci doar prin curierii privati.
Iar daca este un produs electronic, livrarea cu verificare nu iti da voie sa testezi produsul.
Cea mai sigura metoda este deplasarea si verificarea detaliata a produsului in fata vanzatorului. La urma se bate palma si se dau banii.