| anonim_4396 a întrebat:

Va rog, am tot primit reclame de la https://www.shawacademy.com/ pe google, sa nu va faceti cont aici. Am citit multe review-uri, multe articole, site-ul ala fura bani, nu inteleg cum mai exista. De curand am fost fraudata, dar toate bune si frumoase... Dupa ce m-am chinuit am reusit sa imi primesc banii inapoi.

Povestea pe scurt ar fi ca mi-am facut un cont pe acel site care promitea o luna gratuit de cursuri. Am stat un minut si l-am dezactivat(asa zicea el) pentru ca era o tampenie si nu primisem niciun material. Dar ce sa vezi, mi-au luat 600 de lei din cont( si in mod normal daca nu era un free trial ar fi trebui sa dau parca 200 lunar)

Eu am rezolvat situatia, dar sunt inca alte sute poate mii de persoane care se chinuie sa isi primeasca inapoi. Exista vreun loc unde as putea depune o plangere, ceva sa fac sa ii opresc? Eu am lasat niste plangeri pe niste site-uri pe care le-am gasit, dar nu stiu ce pot sa faca alea. Chiar imi doresc sa pot face ceva impreuna cu ceilalti pe care i-am cunoscut si inca se chinuie sa isi primeasca banii inapoi. Oamenii de la compania aia sunt plini de vrajeli si minciuni, iti anulezi contul si ti-l refac ca sa iti ia bani, iau bani fara sa te anunte, promit lucruri gratuite

Daca vedeti cumva vreo reclama si va bate gandul la un curs gratuit de la ei sa nu cumva sa va faceti cont, o sa regretati maxim.

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Am raportat la Google, insa sunt peste masura de sigur ca nu se va-ntampla nimic.

| InOrOut a răspuns:

Sti cum verific eu site-urile sa vad daca sunt suspecte? Deschis cmd si dau tracert la site. Daca are mai mult de 10 hopuri atunci e suspect de vpn. De ce sa aiba vpn un site legal? evident. Iar daca in cmd apare "request time out" inseamna ca e blocat undeva accesul. Verific in ip lokup ultimul ip dat sa vad unde s-a blocat accesul. Si mi-a rezultat ca e in SUA in Ashburn. Pare sa fie un port de logare direct.
Ideea e ca semnalul iese din Romania si merge direct in SUA fara oprire prin cablurile de sub mare. Nu exista vpn. In SUA semnalul e blocat in Ashburn. Dupa care cumva revine si ajunge la Amazon.com unde e final de linie. Deci siteul tau e de la amazon, deci e legal. In total au fost 11 hopuri din 30 cat e maxim. Daca site-ul e al Amazonului se poate reclama, macar sti de unde e.

| Mirel4412 a răspuns:

Exista un site care te ajuta sa vezi istoricul altor site-uri, provenienta lui si alte lucruri. Nu mai crede toate prostiile, cum ca faci bani rapid si fara efort.

| Lili4535 a răspuns (pentru Mirel4412):

Nu cred asa ceva niciodata, nu zicea nimeni ceva de bani ușor. Probabil nu ai inteles mesajul. Cum exista free trials la tot felul de site-uri, gen jetbrains, Netflix, hbo care dau o luna gratuita sa le încerci serviciile asa era si site ul pe care l am accesat eu. Doar ca free trial-ul ala era un scam.