| anonim_4396 a întrebat:

Virusii iti pot lua date personale din telefon? La un magazin gen Orange, Vodafone iti poti devirusa telefonul?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

1. Da.
2. Da; dar nu e musai. Poți scăpa de viruși făcând pur și simplu o revenire a telefonului la setările din fabrică.
Ce ar mai trebui să știi: mult mai simplu ți se pot fura datele personale (conturi, parole de mail, FB etc.) dacă intri prin wifi pe rețele publice fără parolă. Orice fraier cu un laptop în brațe te poate „fura" fără niciun efort - trebuie doar să „înregistreze" traficul tău și apoi scoate de acolo datele care îl interesează. Fără să ai niciun virus! Așadar, multă atenție!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti recomant asa ceva

http://tech.firstpost.com/wp-content/uploads/2015/06/Nokia-3310.jpg

e clar ca tehnologia moderna te cam depaseste si te panicheaza rau de tot

| Ora de net a răspuns:

Buna Maria,

Virusii iti pot lua datele din telefon, dar depinde foarte mult si ce date stochezi in aplicatiile tale (ex. adresa de email, date bancare). Pentru a te asigura ca telefonul tau este liber de virusi, te sfatuim sa revii la setarile lui din fabrica.

Nu uita! Foloseste un program antivirus si pentru telefonul tau mobil.