| BananaSuparata a întrebat:

Am 15 ani, 1.75 si fac sala. Fac exercitii pentru piept, biceps, picioare, abdomen si mai putin spate. Este adevarat ca bench press'ul ( cand stai pe spate si ridici bara [ exercitiu pentru piept ] ) te opreste din crescut?

2 răspunsuri:
| Goldenboy97 a răspuns:

Gandeste-te putin, toata greutatea de la haltera cade uniform pe toata suprafata spatelui, bancuta absoarbe toata greutatea. Nu iti apasa pe nicio vertebra ca stai in pozitie orizontala.
Atunci cand stai in pozitie verticala si ai o greutate prea mare in spate (ex: genuflexiuni cu haltera) si nici pozitia spatelui nu este corecta poate sa apara probleme.
Si daca vrei un spate puternic, va trebui sa il antrenezi si pe el nu poti sa il lasi deoparte. Exista exercitii de izolare pentru spate care sunt sigure si eficiente.

| Cosmin86 a răspuns:

Niciun exercitiu nu te opreste din crescut, nici alea care pun presiune pe coloana.

Astea sunt doar mituri IDIOATE, discutate deja de 10000 de ori.