| TrueRO a întrebat:

fac sala de 5 luni si ma enerveaza faptul ca nu am piept,va rog sa ma ajutati sunt la inceput,si mai am o problema,imi este sfarcul de la piept iesit ca la cei cu greutate si nu stiu ce sa fac, am 1, 82 si 70 kg.Va rog ajutati-ma.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce alimentatie ai pentru masa musculara?

Cate fripturi mananci pe zi?

| TrueRO explică (pentru Cosmin86):

Nu am o alimentatie zilnica de friptura.Nu am un orar bazat pentru alimentatie musculara.

| nestiy a răspuns:

Cauta pe google ce sa mananci si ce nu. mancare bogata in proteine etc. Si incearca cand mergi la sala sa ai un orar facut. De ex: Luni-Picioare Marti-Abdomen Miercuri-Brate si de la inceput.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TrueRO):

In sportul asta, alimentatia e mai importanta decat antrenamentul.

Degeaba ai tu super-antrenamente, daca muschii nu primesc nutrientii de care au nevoie.

| Sportfreak a răspuns:

Chestia cu sfarcul o am si eu, e din cauza genei presupun. Mie mi s a marit pieptul considerabil cand am inceput sa fac exerciti de ex bench press sau izolate. Si alta problema ar fi ca nu mananci mult, de ex daca vrei sa pui masa musculara pe tine si mananci normal 2200 calorii pe zi ar trebui sa mananci cu 200-400 mai mult. Si daca vrei sa te definesti ar trebui sa mananci o perioada 200-400 mai putin si dupa tot 2200 ca sa te mentii. acum depinde cat de activ esti tu si ce mananci, nu uita de grasimi, ele iti dau un,, push'' la testosteroni si faci muschi mai repede.