| Ruko a întrebat:

Buna tuturor!
M-am apucat recent de genoflexiuni si mai si alerg pe stadion pe langa asta...Alaltaieri am facut febra musculara si m-am trezit deci ieri cu dureri in zona coapselor si a genunchilor dar era suportabila durerea, si am continuat sa-mi fac exercitiile cum o fac zilnic si am fost si pe stadion, iar azdimineata m-am trezit cu dureri mai mari si eu speram sa-mi treaca pentru ca stiam ca daca faci sport trece :/
Stiti cumva daca se va agrava daca mai continui cu aceleasi exercitii?

Răspuns Câştigător
| Goldenboy97 a răspuns:

Nu trebuie sa le faci zilnic, sperand ca o sa-ti treaca. Cand m-am apucat prima data de lucrat picioarele, a durat o saptamana ca sa ma refac.
Pentru o refacere mai eficienta, 2 sau 3 ore de somn pe zi, o plimbare + alimentatia care are un rol esential in refacere.

1 răspuns:
| Adrian_Barabasa_1985 a răspuns:

Febra musculara e un semnal ca trebuie sa lasi muschii sa se refaca.
Asteapta sa-ti treaca febra, apoi poti relua exercitiile.
In timp muschii se vor adapta la efortul depus si febra se va diminua.