| Adyy5 a întrebat:

Care sport te ajuta sa cresti mai mult in înălțime dintre handbal si înot?

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Adyy5):

Eu am spus ca da genetica conteaza in proportie mare, studiile dovedesc ca conteaza in proportie de 80%,eu nu sunt obsedat sa demonstrez nimic,faci sport pentru sanatate nu pentru a te inalta,daca sportul ar inalta nu ar exista sportivi mici de inaltime, ca fata sa intri la handabal exista un barem si ca baiat la baschet, inseamna ca ceea ce inveti la scoala e gresit, numai te du la scoala e gresit, ce am scris eu apare in manualul ala de biologie, oricine care a trecut pe la ora de biologie stie ca adn nu poate fi influentat extern

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Atunci e mecanismul de crestere, dupa 21 de ani barbatii nu mai cresc, asta e scris.

Dar eu altceva vreau sa-ti spun, mai lasa studiile scrise in carti, mai uita-te si vezi cazurile reale existente, alea conteaza cel mai mult!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Esti comic atat spun, asta nu dovedeste deloc ce am intrebat eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Aici sunt de acord cu Ray. Fac 14 ani luna asta, am 187-188 cm inaltime si nu am practicat niciun sport, nici macar orele saptamanale de la scoala din cauza unei probleme de sanatate. As fi putut avea in jur de 190 cm daca mancam sanatos, dormeam mai mult si faceam sport de performanta? Poate. Dar mai mult de 2-3 cm nu cred ca as fi avut.

| HugeHulk a răspuns:

Handbal

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cred ca cel mai interesant e linkul asta pus de Ray: http://www.livestrong.com/article/295067-what-makes-people-grow-taller/
care arata ca desi genetica e predominanta ca pondere nu este singurul factor implicat, mai sunt si altii (hormonali in principal). Iar aici fiecare organism reactioneaza diferit. In plus cresterea poate avea loc doar inainte sau in timpul pubertatii. Iar cu genetica e o "loterie", persoane care mostenesc aceleasi gene (frati) pot avea diferente mari de inaltime chiar daca niciunul nu a practicat vreun sport. Nu sportul in sine determina cresterea in inaltime (cel practicat ocazional determina cel mult o dezvoltare mai buna) ci sportul in exces/de performanta poate duce la o crestere in inaltime mai mare decat cea "programata" genetic prin perturbarea mecanismelor hormonale naturale ale persoanei respective. Iar aici iar difera de la caz la caz. Iei 2 persoane de exact aceeasi varsta si inaltime la inceput si le supui aceluiasi regim de viata (alimentatie, odihna) si antrenament, dupa cativa ani vei obtine rezultate diferite. Sunt persoane scunde care erau scunde cand s-au apucat de sport si tot scunde au ramas, altele au crescut dar nimeni nu poate estima cat ar fi crescut daca nu au facut sport. Stiu n exemple care arata clar ca nu e o reteta sigura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inot si baschet.