| Anonim6666644 a întrebat:

Ce inseamna handicap asiatic -2.5? daca pun pe echipa 2 inseamna ca echipa 1 nu trebuie sa bata cu o diferenta de 3 goluri? sa nu se termine 3-0?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Depinde. Sa luam un exemplu:
Barcelona - Levante. Handicap 1 de -2.5 ar insemna ca Barcelona trebuie sa bata la minim 3 goluri (3-0 macar). Handicap 2 de -2.5 ar insemna ca Levante nu trebuia sa piarda la mai mult de 2 goluri (2-0, 3-1, etc. maxim permise, 1-0, 0-0 sau chiar sa bata). Asta e primul exemplu. Daca ai fi avut Levante - Barcelona, atunci se inverseaza totul. Trebuie sa te orientezi dupa cote. De fiecare data cand vei vedea acest handicap de -2.5, trebuie sa stii ca echipa favorita trebuie sa bata la 3 goluri, iar echipa cotata cu sansa a doua nu trebuie sa piarda la acea diferenta.