| imihaistoian a întrebat:

Este corect spus, Simona Halep a castigat ATP-ul la Bucuresti?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

ATP = Association of Tennis Players sau Association of Tennis Professionals. Clasamentul ATP este altceva, iar exprimarea "a castigat ATP-ul" este eronata. Nici daca esti numarul 1 mondial 300 de saptamani, nici daca castigi toate cele 4 Grand Slam-uri sau Turneul Campionilor, tot nu poti spune ca ai castigat ATP-ul, nu exista acest lucru.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba o pe ea

suntserios
| suntserios a răspuns:

ATP este clasamentul general masculin in tenis.

Daca Halep a devenit barbat si e pe locul I poti spune ca a castigat si ATP ul

| AFR81 a răspuns:

Nu, nu este corect. ATP inseamna, in romaneste, "Asociatia Jucatorilor de Tenis" si se refera doar la barbati. Corect ar fi fost: Simona Halep a castigat turneul WTA de la Bucuresti.