| ToțiPentruUnu99 a întrebat:

happy Care e diferenta flota, spada sau sabie(scrima)? Mersi!

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Sunt 3 arme diferite de asalt atat ca aspect cat si ca regulile asaltului.

Floreta: in special pentru fete/femei loviturile sunt valabile numai cu varful armei in orice punct al corpului.

Spada cu preponderenta pentru baieti/barbati si aceleasi reguli generale.

Sabia cu o constructie mai speciala a gardei/lamei(diferita de floreta/spada) loviturile valabile si cu latul armei si cu varful dar numai in partea superioara a cospului(de la brau in sus). Lovituri valabile chiar daca au fost numai simulate si punctate de catre arbitrii.

Cam astea ar fi in mare.Bineanteles ca fiecare arma(floreta mai usoara ca greutate decat spada)are specificul ei la aceste 2 arme se pot folosi manere tip pistol ceeace la sabie nu. Tehnicile sunt oarecum aceleasi la primele 2 arme prezentate pe cand la sabie ele difera in mod substantial. Floreta si spada au cate un microantrerupator in varf pentru validarea loviturii pe cand la sabie el lipseste lovitura fiind punctata in cazul atacului cu varful prin indoirea lamei(vizuala de catre arbitrii).

Cam astea ar fi diferentele in mare.Ar mai fi si planseul de asalt care la primele 2 arme este legat la masa(fata de arma si intrerupator) loviturile in garda ne putand fi punctate.winking

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca ai vrut sa scrii floreta.Citeste aici.
Sursa:http://www.cursuri-scrima.ro/ro/blog/ce-este-scrima-sport-in-bucuresti