| DonEduardo a întrebat:

In aikido exista concursuri?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Există randori la antrenament. unde unul joacă rolul celui care atacă.
Există demonstrații cu public ale artei, în care unul atacă și altul se apără, dar concursuri în care cei doi, uke și tori să se afle în competiție reală, nu.
Iar în situații de luptă reală, un aikidoka nu atacă niciodată primul, preventiv. Este o artă marțială concepută exclusiv pentru apărare.
Hai să zicem că înveți tehnicile aikido și apoi mergi tu la luptă cu cineva din motivele tale și începi prin a ataca adversarul. Acela nu mai este aikido.
În aikido înveți tehnici de luptă plus atitudinea de non violență. Ai asigurat un succes în luptă prin combinarea ambelor, nu numai cu una din ele.

| anonimg a răspuns:

Nu exista concursuri, ci doar examen pentru a fi promovat la un rang mai mare: centura, dan.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru sierra1):

Cu stimă. Eu am adus Aikido în Cluj în 1992.
Acela nu este Aikido. I se zice așa.
La fel sunt multe lucruri pe lumea aceasta.
Cu, stimă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru sierra1):

Cu stimă.
La acest campionat se procedează așa.
Events are split into Embu (Kata) and Randori.
Nici una din ele nu este luptă reală între doi adversari dintre care unul este desemnat învingător, ca la box, etc.
Cu stimă.

| darrio2007 a răspuns:

Ca in orice sport, da.

| sierra1 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu contează cum, important este că "In aikido exista concursuri"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru sierra1):

Dacă ai practicat aikido ai învățat că important este cum.
De aceea să te uiți pe acolo în articol, cei ce participă la acel concurs, sunt doar din două ramuri ale aikido, ceilalți nu.

| sierra1 a răspuns (pentru sadrian46):

Vorbim inutil!
Răspunsul corect și scurt la intrebarea întrebătorului
este da, și e mondial

| sierra1 a răspuns (pentru sadrian46):

"Eu am adus Aikido în Cluj"

aplauze indelungate dar nu are relevanță